SON DAKİKA

‘Gökçek’in yeğeni Ankara Büyükşehir Belediyesini kaç milyon

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek’in akrabası olduğu öne

Bu haber 04 Ekim 2017 - 15:07 'de eklendi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek’in akrabası olduğu öne sürülen Avukat Murat Gökçek’in, ABB bünyesinde avukat olarak görevlendirildiği ve görevini layıkıyla yapmadığı gerekçesiyle belediyeyi milyonlarca lira zararar uğrattığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

“Bu vahim durum karşısında başta Ankaralılar olmak üzere toplumun tümü adına bu durumu takip etmek ve halkın cebinden çıkan paranın hesabını sormak, halkımıza karşı görevimizdir.” diyen Hakverdi, Başbakan Binali Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Genel Kuruluna yazılı soru önergesi verdi.

Hakverdi, önergesinde şunları kaleme aldı:

15 yıllık AKP iktidarında kamu personeli seçiminde liyakat sisteminin terk edilerek siyasi birlikteliğin, tarikat-cemaat bağlantılarının ve akrabalık ilişkilerinin kriter olarak arandığı herkes tarafından bilinmekte ve görülmektedir. Eş, dost ve yandaşa istihdam ve ekonomik çıkar sağlamak adına sırf; “Bizden değil” anlayışı ile iyi eğitim almış ve işinin ehli sayısız genç işsiz bırakılmış ve kamu kurum ve kuruluşları bu nedenle iş yapamaz hale gelmiştir. Bunun sonucunda kaynaklar har vurup harman savrulmuştur. Bir çok kurum maddi ve manevi zarara uğratılmıştır. Bu durum toplum vicdanında kabul edilemez boyutta ve pervasızlıkla devam etmektedir.

Tüm bu hassasiyetler toplumumuzda yaşanırken, Gaziantep Barosuna kayıtlı ve İ. Melih Gökçek’in akrabası olduğu öne sürülen Avukat Murat Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sözleşmeli Avukat olarak görevlendirildiği ve görevini layıkıyla yapmadığından dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesini milyonlarca lira zarara uğrattığı iddiaları ileri sürülmektedir. Bu vahim durum karşısında başta Ankaralılar olmak üzere toplumun tümü adına bu durumu takip etmek ve halkın cebinden çıkan paranın hesabını sormak, halkımıza karşı görevimizdir.

Bu çerçevede,

  1. Halen Gaziantep Barosuna kayıtlı olan Avukat Murat Gökçek Ankara Büyükşehir Belediyesinde sözleşmeli Avukat olarak görev yapmış mıdır?
  2. Avukat Murat Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek ‘in yeğeni olduğu doğru mudur?
  3. Liyakatsız yeğen kadrosuyla istihdam edilen Gaziantep Barosu’na kayıtlı Avukat Murat Gökçek’in görevi ihmali sonucu Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine hacze geçildiğinde Belediye’nin menfi tespit davası açtığı ve Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın Belediye aleyhine sonuçlandığı, kararın Yargıtay tarafından onanarak neticede Belediyenin tam 2.500.000,00 (ikimilyonbeşyüzbin) TL borcun altına girdiği doğru mudur?
  4. Avukat Murat Gökçek’in bu olaydan sonra ortadan kaybolduğu ve tam 3 yıl sonra şahıs hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2017/13207 sayılı dosya ile soruşturma başlattığı doğru mudur? Bu soruşturma var ise sonucu ne olmuştur?
  5. Bu şahsın Belediye’yi zarara uğrattığı başka dosyalar var mıdır? Varsa zarar ne kadardır?
  6. Avukat Murat Gökçek ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in alacaklılarla herhangi bir yakınlığı ve iş ortaklığı doğrudan ya da dolaylı olarak bulunmakta mıdır?
  7. Kamu adına bu zararları Av. Murat Gökçek ve İ. Melih Gökçek’ten tahsil etmek için herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır?

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!