SON DAKİKA

Gökbilimciler İlk Kez Kara Deliklerin Birleşmesini Kaydetti

Araştırmacılar, garip yörüngelere sahip iki kara deliğin birleşmesini ilk kez keşfettiler. Bu keşfin dünyayı anlamak için neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyoruz.

Bu haber 23 Ocak 2022 - 1:10 'de eklendi.
Abone ol

Kara deliklerin tuhaf yörüngeleri, bu nesnelerin, galaksilerin çekirdekleri gibi kara deliklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde karşılaştıkları kuzenlerini tekrar tekrar yutabileceklerinin bir işaretidir. Bilim insanları, bugüne kadar gözlemlenen en büyük ikili kütle çekimsel dalga olan GW190521’i incelediler ve bunun, tuhaf yörüngelere sahip iki kara deliğin birleşmesine karşılık geldiğini buldular.
Neden önemli? Bu keşif, LIGO ve Virgo tarafından tespit edilen bazı kara delik birleşmelerinin neden önceden düşünülenden çok daha ağır anlamı olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Gözlemlerdeki ve teorideki farklılıklar, bilim insanlarının astrofiziksel nesnelerin davranışına ilişkin doğru modeller oluşturmasına izin vermez ve bu da evreni incelemeyi zorlaştırır. Yeni teori, uzay araştırmalarını hızlandıracak ve içinde meydana gelen hala gizemli fenomenlerin bazılarını anlayacaktır.

Bilim insanları, LIGO ve Virgo gözlemevleri tarafından alınan yer çekimi dalgası sinyalini analiz ettiler ve birleşmenin en iyi yüksek eksantriklik devinim modeli ile açıklandığını buldular. Bu hedefe ulaşmak için, bilim insanları birkaç süper bilgisayarda yüzlerce tam sayısal simülasyon oluşturdular ve bu neredeyse bir yıl sürdü.

Rochester Institute of Technology School of Mathematics’te profesör ve makalenin yazarlarından biri olan Carlos Lusto, “İki kara deliğin her birinin kütlesi Güneş’imizin 70 katından daha fazla bir kütleye sahip, bu da şu anda yıldızların evrimi teorisi tarafından tahmin edilen tahmini maksimum kütlenin çok üzerindedir. Bu gerçek, bu tür ikili kara delik sistemlerini incelemeyi ilginç kılıyor ve yoğun yıldız kümelerinde kara deliklerin oluşumu için yeni olası mekanizmalar açıyor.”

KAYNAK: BİZSİZİZ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!