SON DAKİKA

Gök Bilimciler, Galaksimize Oldukça Yakın Yeni Bir Kara Delik Keşfetti

Bilim adamları, galaksimize oldukça yakın bir mesafede yer edinen yeni bir kara delik keşfetti. Bu kara deliğin oluşturduğu etkinin, madde dağılımı hakkında bilinenleri değiştirebileceği düşünülüyor.

Bu haber 05 Aralık 2021 - 1:00 'de eklendi.
Abone ol

Süpernova patlamalarından sonrasında oluşan, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede kuvvetli olan, büyük kütleli kozmik cisimlere kara delik adı verilir. ABD’da bir üniversiteden meydana gelen araştırmayla, şimdiye kadar tespit edilen kara deliklere bir yenisi daha eklendi.

Texas Üniversitesi’nden gök bilimciler, galaksimizin birçok cüce uydu galaksisinin merkezinde devasa bir kara delik tespit etti. Güneş sistemimize fazlaca yakın bir mesafede yer edinen bu yeni kara deliğe, Leo I adı verildi. Kara deliğin etrafındaki yıldızlar üstündeki çekim kuvvetini inceleyen araştırmacılar, Leo I’in boyutunun galaksinin boyutuna nazaran fazlaca büyük bulunduğunu belirtti.

Madde dağılımının etkenleri tekrardan sorgulanabilir

Garip bir top şeklinde görünen bu kara deliğin tespitinde MCDonald Gözlemevi’nin Teksas’taki Harlan J. Smith Teleskopu’na bağlı, uzak galaksilerdeki yıldızların hızlarını tespit edebilen duyarlı bir ölçü aletinden yararlanıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yıldızların süratli hareketleri, yeni keşfedilen kara maddenin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Şu sebeple yer çekimi ne kadar fazla olursa yıldızlar da o denli süratli hareket eder. Gök bilimcileri şaşırtacak aşama süratli hareket eden yıldızlar, kara deliğin hacminin boyutu hakkında düşünce verdi.

Astrofizik Dergisi’nde gösterilen çalışmanın eş yazarı Karl Gebhardt, “Samanyolu ve kara deliği kaşılaştırdığımızda, galaksimiz daha baskın olsa da Leo I adlı kara deliğin kütle oranının kesinlikle fazlaca büyük bulunduğunu gözlemledik.” dedi. Araştırmanın destek yazarı María José Bustamante, “Cüce küresel galaksilerde bu tür bir kara delik için bir açıklama bulunmadığından, mevcut modeller gökadaların evrimine dair mevcud teorilere büyük bir darbe vuruyor” dedi.

KAYNAK: WEBTEKNO

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR