SON DAKİKA

FRANSA’DAKİ PROTESTOLARDA 121 GÖZALTI

Fransa’nın başkenti Paris’te polis, hükümet karşıtı Sarı Yelekler’in düzenlediği gösteriye biber gazıyla müdahale etti, gözaltı sayısı 121’e çıktı.

Bu haber 12 Ocak 2019 - 18:10 'de eklendi. Son Güncelleme13 Ocak 2019 - 01:10
Abone ol

Fransa’da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9. haftasında da devam ediyor.

Başkent Paris’te Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı’nda toplanan sarı yelekli göstericiler, yerel saatle 11.00’de Champs-Elysees Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis ve güvenlik güçleri arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı.

Sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde karıştı. Caddenin çevresinde polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Polis, taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

CHAMPS-ELYSEES’DE KEPENK İNDİRİLDİ

Champs-Elysees Caddesi araç trafiğine kapatılırken olaylar nedeniyle çevredeki mağaza ve restoranlar da kepenk indirdi.

121 kişinin gözaltına alındığı Paris’teki gösteride birkaç kişinin yaralandığı belirtildi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Bourges’daki gösteride 500 eylemci, valilik tarafından protesto yapılmasının yasaklandığı tarihi şehir merkezine girmeye çalıştı.

İÇİŞLERİ: GÖSTERİLERE 32 BİN KİŞİ KATILDI

İçişleri Bakanlığına göre, ülke genelindeki gösterilere 8 bini Paris’te olmak üzere 32 bin kişi katıldı.

Toulouse’da polis, valilik binasına zarar vermeye çalışan eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. 5 bin kişinin katıldığı gösteride çıkan olaylarda 6 kişi gözaltına alındı. Nimes’deki gösteride de polisle eylemciler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Nantes kentindeki 2 bin 600 kişinin katıldığı eylemde de silah taşıdıkları ve polise taş fırlattıkları gerekçesiyle 7 kişi gözaltına alındı. Rouen’daki gösteride eylemcilerin birkaç polisi darbettiği belirtildi. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahalede bulundu. Eylemde bir gazetecinin yaralandığı kaydedildi. Marsilya, Lyon, Saint-Etienne Caen ve Lille kentlerindeki eylemler ise sakin geçti.

‘SERT KARŞILIK’ TEHDİDİ

Gösteriler için ülke çapında 80 bin polis görevlendirildi, İçişleri Bakanı Christophe Castaner, büyük kısmı barışçıl olan göstericiler arasında radikalleşmenin artmasına karşı uyarı yaptı.

🔴#EnDirect Acte 9: le cortège des Gilets jaunes arrive à l’Arc de Triomphe.Plus d'info sur https://sptnkne.ws/k2BZ

Sputnik France paylaştı: 12 Ocak 2019 Cumartesi

Castaner, olay çıkaran veya onları destekleyenlere sert karşılık verecekleri uyarısında bulundu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

SARI YELEKLER PROTESTOLARI

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Protestolarda polisle eylemcilerin ara ara çatışması, kamu kurumlarına saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonlarının yakılması, sokaklarda alevlerin yükselmesi, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati çekti.

Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti ve 1700’den fazla kişi yaralandı, 5600 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Ekonomik yönden eylemler 58 bin kişiyi işsiz bıraktı, bunun devlete maliyeti 32 milyon avro oldu. Bununla beraber gösteriler nedeniyle alışveriş merkezlerinin zararı 2 milyar avroyu geçti.

Eylemler nedeniyle aralıkta Paris’e uluslararası uçuşlarda yüzde 5-10 düşüş yaşanırken 2019’un ilk 3 ayı için Paris’e uçuş rezervasyonlarında da yüzde 6,8 gerileme oldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!