SON DAKİKA

Fındık İçin Adalet Mitingi başladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ‘Fındık İçin Adalet’ yürüyüşünde konuşuyor. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:Fındık

Bu haber 20 Eylül 2017 - 18:28 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ‘Fındık İçin Adalet’ yürüyüşünde konuşuyor. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

Fındık üreticisi bir araya gelmediği için onun alın terini bir avuç yabancı sömürüyor. Bu sorun neden çözülmüyor? Bu ülkeyi yöneteneler alın terinin ne kadar önemli olduğunu bilseler, fındığın bu bölge için ne kadar önemli olduğunu bilseler bu dram yaşanmaz.Temel sorun bu ülkeyi yönetenlerde.

15 yıldır ülkeyi yöneteceksin, fiyatta istikrarı sağlayamayacaksın. Size sözüm fiyatta istikrarı iki yılda sağlayacağım. Birileri kazanıyor, kaybeden çiftçi oluyor.

Hollanda’nın yıllık tarım ihracatı Türkiye’nin beş katı. Hollanda kadar bile olamıyorsun, Konya kadar bir ülke. Dünyanın her yerinde çifçiye destek verilir. Milli gelirin en az yüzde biri oranında çiftçiyi destek verilir diye bir kanun var. Sekiz milyar dolar verilmesi gerek en az. Çiftçiye veriliyor mu?

Çifçiye vereceğiz ama elde yok diyorlar. İnanıyor musunuz olmadığını? Suriyelilere 30 milyar dolar harcadık. Onlar birinci sınıf vatandaş oldui Karadeniz’dekiler ikinci sınıf vatandaş. Geldiklerinde söyleyin bunu. Bunun hesabını Karadenizli sormak zorunda. FETÖ’ye ne diyorlardı, ‘Ne istediniz de vemedik?’ Bir kez bun çiftçinin hakkını ver. Demokrasilerde hesap sandıkta sorulur.

Oturdular masaya İmralı’da, Oslo’da, Habur’da. Hiç dediler mi çiftçilerle bir masaya oturalım, geldiler mi, hayır. Namus sözü veriyorum; Sizin hakkınızın savunmazsam sonuna kadarv yediğim ekmek bana haram olsun. Fındık üreticisine gelince para yok ama Marmaris’te 350 odalı yazlık saray inşa ediliyor.

Bir şeyi değiştereceğiz, eski algıları değiştireceğiz. Nerede bir sorun varsa çözüm adresi CHP’dir. Fındık, üzüm üreticisinin sorunlarını çözeceğiz. Elin oğlu çözüyor da biz mi çözemeyeceğiz.

Fındık ARGE merkezi kuracağız. Bizim ne eksiğimiz var. Fındık, üretici, imkan bizde. Niye elin oğlu para kazanıyor?

Fındık ekim alanlarına bakın. Karadeniz’de fındıktan başka bir şey yok. Siz düzlükte fındık üretirseniz buradak insanın emeğini çalarsınız. Eğer başka bir yerde fındık ekilecekse başka bir şey eksinler.

Fındık ağaçlarının gençleşmesi lazım. Hem gençleştireceğiz hem de fındık üreticisinin üretimini eksiltmeyeceğiz, teşvik vereceğiz.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play