SON DAKİKA

FACEBOOK ‘ZİHİN OKUMA’ ÇALIŞMALARI YAPAN “CTRL-LABS’’ ADLI ŞİRKETİ SATIN ALDI

Sosyal medya platformu Facebook, zihin okuyabilen sistemlerin geliştirilmesi için çalışan ‘CTRL-labs’ adlı şirketi satın aldı.

Bu haber 25 Eylül 2019 - 6:45 'de eklendi.
Abone ol

Facebook’tan yapılan açıklamada, merkezi New York’ta bulunan ve insanların zihinleriyle bilgisayarları kontrol edebilmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi alanında çalışan CTRL-labs adlı şirketin satın alındığı duyuruldu.

Satın alınan şirketin, Facebook’un ‘Gerçeklik Laboratuvarı’ adlı iştirakine dahil edileceği, alım bedelinin ise 1 milyar doların altında olduğu belirtildi.

‘ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK İLE SANAL GERÇEKLİK ARASINDA İLETİŞİM KURULACAK’

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Facebook AR/VR (artırılmış ve sanal gerçeklik) Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth, “Bu gibi teknolojiler, bize 19. yüzyılın buluşlarının 21. yüzyılda yeniden hayal edilmesi için yaratıcı fırsatlar sunuyor. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) arasında iletişim kurulacak. Bu iletişimimizi değiştirebilir” ifadelerini kullandı.

We spend a lot of time trying to get our technology to do what we want rather than enjoying the people around us. We…

Andrew Bosworth (Boz) paylaştı: 23 Eylül 2019 Pazartesi

‘CİHAZLAR BİLEKLİK TAKILARAK KULLANILABİLECEK’

Bosworth, CTRL-labs şirketinin teknolojisiyle, insanların sadece bir bileklik takarak cihazları kullanabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Bu şöyle çalışıyor; omuriliğinizde, ellerinizdeki kaslara bir düğmeye basmanız için elektrik sinyalleri gönderen nöronlar var. Bileklik bu sinyalleri deşifre edecek ve cihazın anlayabileceği dijital sinyaller çevirecek. Dijital hayatınız üzerindeki etkinliğinizi artıracak.”

CTRL-labs, 2015’te Kolombiya Üniversitesinde nöroloji bilim dalında doktora yapmış Thomas Reardon ve Patrick Kaifosh adlı iki girişimci tarafından kurulmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!