SON DAKİKA

ERDOĞAN’IN ESKİ BAŞYAVERİ ALİ YAZICI’NIN YENİDEN YARGILANMASI BAŞLADI

Erdoğan’a yönelik suikast girişimi davasındaki mahkumiyetleri bozulan, Erdoğan’ın eski başyaveri Kurmay Albay Ali Yazıcı’nın arasında olduğu 3 sanığın yeniden yargılanmasına başladı.

Bu haber 24 Haziran 2019 - 21:18 'de eklendi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Erdoğan’a yönelik suikast girişimiyle ilgili davada, Yargıtay’ın bozma kararının ardından eski Cumhurbaşkanlığı Başyaver Ali Yazıcı’nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya eski Kurmay Albay Ali Yazıcı, eski Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Albay Cenk Bahadır Avcı ve beraat eden eski Yarbay Hüseyin Yılmaz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Mahkeme heyeti, ilk duruşmada Yargıtay’ın sanıklar yönünden bozma kararına uyulmasına oy birliğiyle karar vererek sanık ve sanık avukatlarından da bununla ilgili beyanlarını aldı.

Cenk Bahadır Avcı, kararın ellerine ulaştığını, Yargıtay kararının doğru olduğunu ve kabul ettiğini, bununla ilgili savunmasını gelecek duruşmalarda yapacağını söyledi. Sanık Hüseyin Yılmaz ise bozma kararına katılmadığını ve kabul etmediğini belirtti.

‘O CEZAYI BAŞYAVER OLDUĞUM İÇİN ALDIM’

Eski başyaver Ali Yazıcı ise “suça yardım”dan verilen 18 yıl hapis cezasını az bulan Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nin, yerel mahkemenin kararını bozarak asli fail olarak cezalandırılmasına ilişkin kararını kabul etmediğini dile getirdi ve şunları söyledi:

“Ben sadece geçtiğimiz hafta karara bağlanan Genelkurmay çatı davasında, ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldum. Yargılandığım diğer tüm suçlardan beraat ettim. O cezayı başyaver olduğum için aldım. Onu da almak zorundaydım. Bu dava için verilen bozma kararını kesinlikle reddediyorum. Devlet terbiyesi almış biri olarak devlete sesleniyorum. Devlet bana ‘Ey Ali Yazıcı, sen birçok konu gördün ama hiç konuşmadın. Cumhurbaşkanı’na en yakın isimsin. En az bir ağırlaştırılmış müebbet cezası alman lazım’ diyorsa ben de ‘Eyvallah’ derim.”

MAHKEME BAŞKANI: BİZİM ADIMIZA KONUŞAMAZSIN, KARAR VEREMEZSİN

Mahkeme Başkanı Abdulkadir Ergül’ün “Sen bizim için sadece bir sanıksın. Bizim adımıza konuşamaz, bizim niyetimizi okuyamazsın. Bizim adımıza da karar veremezsin” şeklindeki çıkışı üzerine Yazıcı, “Çok özür dilerim başkanım, o zaman sözümü geri alıyorum.” dedi.

Yazıcı, Erdoğan’ın en yakınında olmasına rağmen suikastı hiç düşünmediğini iddia ederek, “Eğer Ali Yazıcı ismi manşetlerde olacaksa davayı sürdürün ve bana en ağır cezayı verin” diye konuştu.

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Ali Cenk Düzgün, Hüseyin Yılmaz hakkındaki dosyanın Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyayla birleştirilmesini, Ali Yazıcı hakkında Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından toplanan delillerin ve kararın mahkemece istenmesini, Cenk Bahadır Avcı ile olay tarihinde Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında görev yapan ve halen Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması süren Emin Keskin’in dosyası ile bu dava dosyasının arasında fiili ve hukuki irtibat olduğu görüldüğünden iki davanın birleştirilmesi yönünde karar verilmesini talep etti.

YAZICI: TUTUKLULUK HALİMİN DEVAMINI İSTİYORUM

Savcı Düzgün, sanıklar Avcı ile Yazıcı’nın, suçların işlendiğine dair somut deliller bulunması, adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalması ve kaçma şüpheleri bulunması gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamını istedi.

İddia makamının ardından söz verilen Yazıcı, “Ben de tutukluluk halimin devamını istiyorum. Adli kontrol bana yetersiz kalır. Tutukluğumun sürmesini istiyorum” dedi. Cenk Bahadır Avcı ise savcının talebine itiraz ederek tahliyesini istedi.

Sanık Hüseyin Yılmaz da dosyaların birbirinden farklı vasıfları içerdiğini anlatarak, Ankara’daki dava ile birleştirilme talebini kabul etmediğini ve Muğla’da yargılamasının sürmesini istedi.

AKINCI’DAKİ EYLEMLERİN BİR PARÇASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Söz alan Cumhurbaşkanlığı avukatı Hüseyin Aydın, Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen Akıncı Üssü davasını da takip ettiklerini anlatarak, şöyle konuştu:

“Yargılaması orada da devam eden sanık Hüseyin Yılmaz’ın izlediğimiz görüntü ve elde edilen delillere göre her iki dosyada irtibatlı olduğunu düşünüyoruz ve bu nedenle bu dosyadaki eylemler ile Akıncı dosyasındaki eylemlerin bir parçası olduğunu değerlendiriyoruz. Bu nedenle dosyanın birleştirilmesini istiyoruz. Ali Yazıcı hakkında ise vasfı yönünden önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Ankara’daki ilgili dosyada bulunan delillerin getirilmesini talep ediyoruz. Cenk Bahadır Avcı yönünden ise diğer dosya ile birleştirilme yapılmadan mahkemenin sonuca varmasını talep ediyoruz.”

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Abdulkadir Ergül, sanıklardan Yazıcı’nın savunma kaydının bilirkişiye gönderilerek deşifre edilmesine, Yılmaz’ın dosyasının tefrik edilmesine, Ankara 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Yazıcı ile ilgili toplanan deliller ve kararın istenmesine, Avcı ve Yazıcı’nın kuvvetli suç ve kaçma şüphesi nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 23 Eylül’e erteledi.

NE OLMUŞTU? 

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otelden ayrılmasından kısa süre sonra helikopterle bölgeye gelen darbeci askerlerce otele 3 helikopterden ateş açılmıştı.

Otel üzerinde bir süre havada kalan helikopterlerden askerler inmişti. Bölgeye sevk edilen polislerle darbeci askerleri arasında çatışma çıkmış, polis memuru Nedip Cengiz Eker ve Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin hayatını kaybetmişti.

Suikast girişimine ilişkin Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekiplerinden oluşan tim, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dava dosyasını inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen, Taner Berber ve Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 37 sanık hakkında verilen cezaları hukuka uygun bulmuştu.Temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş ve Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu sanıkların cezalarını onamıştı.

Yeniden yargılaması yapılacak sanıklardan Tayyip Erdoğan’ın eski başyaveri Kurmay Albay Ali Yazıcı, geçen hafta karara bağlanan Genelkurmay “çatı” davasında “Anayasa’yı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmişti. Eski Yarbay Hüseyin Yılmaz’ın Akıncı Üssü davasında yargılaması devam ederken tutuklu bulunan Cenk Bahadır Avcı da suikast timi davasında müebbet hapis cezası almıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!