SON DAKİKA

Erdoğan’ın Başyaveri Yazıcı: ‘Kripto olsam suikastı ben

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı, Suikast Timi davasında savunmasını gerçekleştirdi. Yazıcı, savunmasında böyle

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 13:29 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Marmaris’te kaldığı otele saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43’ü tutuklu 47 kişinin Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada ifade veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı, savunmasında kendisine yönelik suçlamalara cevap vermeyip sadece kripto FETÖ’cü olsa her zaman yanında olduğu için suikastı da kendisinin yapabileceğini söyledi.

“YAVER OLMAYI BEN İSTEMEDİM, CUMHURBAŞKANI SEÇTİ”

Savunmasına yaverlik görevine nasıl seçildiğini anlatarak başlayan Ali Yazıcı, şöyle dedi:

“2015 yılında Mart ayında kıta komutanı olarak kıtaya çıkmam lazımdı. Mart ayında tayinim çıkmadı. Listede ismimi bulamayınca yetkili yerlere sordum. Bana yerlerin atama için boş bırakıldığını söylediler. Bunlardan biri de muhafız alay komutanlığıydı. Bunların seçimi kritik olduğu için daha sonra yapılacaktı. Mayıs ayında tayin açıklandı benim tayinim yine çıkmadı. 15 Haziran’da benim yaverlik atamam yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı, muhafız alay komutanını da kendisinin seçeceğini söylemiş. Genelkurmay’da üç isim belirleniyor, üç isimden birisi de benim ismim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne liste gidiyor, bizzat beni başyaver olarak seçiyor. Ben hep komutan olarak planlamışım kıta komutanı olarak atamam yapılacaktı fakat sebebini bilmiyorum sayın Cumhurbaşkanı gerekli araştırmaları yaptırmış, beni başyaveri olarak istemiş ben aday olmamama rağmen son iki yılıma girmeme rağmen ben seçildim.”

“BENİ AK PARTİ PERSONELİ OLARAK GÖRÜYORLARDI”

27 Temmuz 2015 tarihinde göreve başladığını, hakkında bütün istihbarat birimlerinin köyüne mahallesine kadar araştırma yaptığını anlatan Ali Yazıcı, “Yanındakiler, alınabilecek, güvenebilecek Sayın Cumhurbaşkanı’nın bakışıyla beni bulduklarını söylediler. Bunlar ne derece doğru bilmiyorum böyle söylediler. Ne ben aday oldum ne de Türk Silahlı Kuvvetleri beni aday gösterdi. 27 Temmuz’da göreve başladım. Hatta TSK’daki bazı komutanların beni Ak Partili olarak gösterdiklerini duydum, devir teslim esnasında bazı konularda bunun yansıdığını gördüm. TSK’daki bana bakış Ak Parti personeli olarak gördükleri yönündeydi” dedi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANI SEZERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk bakışta her şeyi sezecek bir kişi olduğunu, insiyatif alıp gerektiğinde bakanları genelkurmay başkanını değiştirecek biri olduğunu bunun önünde yasal engel bulunmadığını da vurgulayan Ali Yazıcı, “TSK’da benim gibi sıradan bir personele bunu alın demesi bir saniye bile sürmez. Kimsede sıkıntı çıkartamaz kimse ona ‘hayır’ diyemez. Bir yıl boyunca ailesi dahil araçta helikopterde nerede olursa olsun her yerde beraberdik. Hiç mi? Bir şey sezmedi. Kendimi saklama konusunda bu kadar mı başarılıyım. Ben saklasam bile Sayın Cumhurbaşkanı bunu sezerdi. Bir yıl boyunca hiç evde kalmadım hep yanındayım. Araçta, törenlerde birlikteyim, Hiç mi bir şey sezdirmedim. Bir yıl boyunca ben kendimi saklasam bile Sayın Cumhurbaşkanı’nın etrafındaki danışmanlarından saklamam mümkün değil” dedi.

“DARBEYİ İSTESEM CUMHURBAŞKANI’NA ‘YAPALIM’ DERDİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz öncesinde tatile ayrılacağını kendilerinin de ayrılabileceğini söylediğini, bunun üzerine de Tokat Erbaa’daki ailesinin yanına gittiğini ifade eden Ali Yazıcı, 14 Temmuz günü ise Ankara’ya döndüğünü söyledi. 15 Temmuz günü Muhafız Alay Komutanlığı’nda kahvaltı yaptığını, Antalya’ya gitmek üzere de yol çıktığını anlatan Ali Yazıcı, nizamiye çıkışında Yarbay Emin’in yanına gelip Antalya’ya gitmek için yanına bindiğini söyledikten sonra, “Nizamiyede sosyal tesislerde Emin Yarbay ‘sizle gelebilir miyim’ dedikten sonra yanımdaki astsubayı bırakıp onu aldım. Ben kendisini muhafız alayına atanmış personel olarak biliyordum. Tereddüt etmeden araca aldım. Daha önce hiç görmemiştim. Şimdi düşündüğüm zaman darbe için gitseydim Emin Yarbayı yanıma almama gerek yoktu, daha güvendiğim birini alırdım onlardan birini alırdım. Ona neden alayım? 4’ü tutuklu kara, deniz yaverini alırdım. Bana Emin Yarbayı yanıma almamı darbe yönünden mantığını söylesin ben de kabul edeceğim. Emin Yarbayın nerede yargılandığını bile bilmiyorum. Darbeyle ilgili yönlendirilmiş tuzağa düşürülmüş olabilirim. Ben darbede yer almak istesem Sayın Cumhurbaşkanı’nın yanındayken bu darbeyi yapalım derdim. Eğer darbecilerle birlikte hareket etseydim” dedi.

“YANINDAYKEN ZARAR VEREBİLİRDİM”

15 Temmuz gecesi Çiğli’den kaldıktan sonra 16 Temmuz günü saat 11.00 sıralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gitmek için İstanbul’a doğru yola çıktığını, ancak Ankara’ya gitmesi istendiğini söyleyen Ali Yazıcı, “Benim seçimimde dahlim olmadı, seçenler bir günde ‘FETÖ’cü, darbeci’ ilan ettiler bir kenara attılar. Konsey üyesi suçlamaları oldu konseyi ilk defa burada duydum. ‘Kripto FETÖ’cü’ diye kendimi çok iyi saklamışım kripto olsaydım suikasti ben yapardım. Suikasti ben yapsam bundan daha mı ağır yargılanacaktım. Aracında şoför ve ben vardık, saatlerde yolculuk yaptığım oldu, 180 kilometre hızla gittik. Silahım istediğim zaman yanımdaydı, bizzat kendisine zarar vermesem bile şoföre araca zarar verirdim. Ben bu kadar kriptoysam bunları neden yapmadım. Suikast için bana güvenmemişler mi? Bir kişi bulmuşlar ve onun üzerinden en tehlikeli kripto FETÖ’cü bir yıl boyunca yanında yolculuk yapmışım. Neden kriptoysa zarar vermesin? FETÖ’cü olsam yanında olmasına müsaade eder mi Cumhurbaşkanı. Hiç mi beni takip ettirmedi, telefonlarımı dinletmedi, HTS kayıtlarım gündeme gelmedi” dedi.

SUÇLAMALARA CEVAP VERMEDİ

Bu arada Ali Yazıcı iddianamede kendisine yönelik suçlamalara ise cevap vermediği görüldü. 15 Temmuz günü cumhurbaşkanlığı yetkililerine Antalya yolunda Afyon yakınlarında olduğunu söyleyen Ali Yazıcı’nın bu sıradaki HTS kayıtlarında Aydın’ın Çine İlçesi’nde bulunduğu tespit edilmişti. Ayrıca 15 Temmuz sabahı Muhafız Alay Komutanlığı’nda kamelyadaki toplantı hakkında da yine konuşmadığı görüldü. Yarbay Emin’in yol boyunca telefonunu kullandığı ve Okluk Koyu’nun havadan fotoğraflarının kendisine gösterildiğine ilişkin suçlamalara yönelik yanıtları savunmasında yeralmadı. (DHA)

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!