SON DAKİKA

‘Erdoğan yalnızlaştıkça baskıya başvuruyor’

Dördüncü gününü geride bırakan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde iktidarın dış politikasını eleştiren HDP’li Milletvekili Özsoy,

Bu haber 05 Ağustos 2017 - 16:16 'de eklendi.
Abone ol

ZEYNEP [email protected]@zeynokuray

HDP’nin İstanbul Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda sürdürdüğü ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ dördüncü gününü geride bırakırken, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, AKP’nin peş peşe kriz yaratan dış politikasını eleştirdi. AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikayı şahsileştirdiği yorumunu yapan Özsoy, “Stratejik derinlikle başlayan Ortadoğu projesi bir süre sonra değerli yalnızlığa savrulmuştu. Şimdi ise tam bir stratejik rezalet söz konusu” dedi.

Erdoğan’ı görmek istemiyorlar
“ABD ile Erdoğan’ın uzun zamandır Rojava anlaşmazlığı söz konusu. Türkiye aynı anda, birbirleriyle rakip olan hem İran’la hem Suudi Arabistan’la sıkıntı yaşıyor. Erdoğan’ın Avrupa ile sürekli çatışma hali bıkkınlık yaratmış durumda. Artık Avrupa’da kimse Erdoğan’ın sesini duymak, yüzünü görmek istemiyor. Türkiye izleme sürecine alındı. Bu şu demek: Avrupa gözünde Türkiye bir demokrasi ve hukuk devleti değil. Rusya Türkiye’yi avucuna almış” diyerek dış politikayı özetleyen Özsoy, Türkiye’nin tek dostu olarak Katar’ın kaldığını belirtti.

Faturayı halk ödüyor
Erdoğan ve AKP’nin Türkiye’de uyguladığı kutuplaştırmayı dışarıda da sürdürdüğünü belirten Özsoy, şu ifadeleri kullandı; “Onun hatalarını geniş halk kesimleri ödemek zorunda kalıyor. Erdoğan, kendisini dünyada iyice yalnızlaştırmış durumda. Erdoğan’a yönelik tecrit politikası giderek yaygınlaşıyor. Sadece Erdoğan’a yönelik olsaydı mesele değildi. Ancak bir ülkenin cumhurbaşkanı ve faturasını geniş halk kesimleri ödemek zorunda kalıyor. Ülkedeki bütün toplumsal kesimlere zarar veren bu siyasetten bir an önce vazgeçmelidir.”

Dünya MİT TIR’larını biliyor
Erdoğan’ın tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik ‘terörist’ suçlamasını işaret eden HDP’li vekil, esas dünyanın Erdoğan’ı ‘terörizme destek vermekle’ suçladığını savundu. Hişyar Özsoy, “Erdoğan dünyada terörizme destek veren bir lider olarak biliniyor. Bütün dünya MİT TIR’larını biliyor, Rojava’da girilen ilişkileri biliyor, sırf Kürt karşıtlığı nedeniyle Suriye’de girdiği batağa herkes işaret ediyor. Daha iki gün önce Brett McGurk [ABD’nin IŞİD’le Savaş Koalisyonu Temsilcisi], Türkiye’yi El Nusra liderlerinin sınır geçişine izin vermekle suçluyor” diye konuştu.

“Erdoğan’ın yanlış politikaları ülkeyi tecride zorluyor. Ülke tecrit altına girdikçe o da içeride herkese yönelik katı bir baskı ve tecrit politikası uyguluyor” diyen Hişyar Özsoy, “Türkiye’yi bu kadar yalnızlaştıran Erdoğan’dır. HDP her platformda evrensel hakları savunmaktan geri durmayacaktır. Bu yalıtılmışlık, bu kuşatılmışlık, bu stratejik sefalet ve rezalet içinde olan dış politika tüm halklarımıza fatura olacaktır” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Keskin: Cesaret insanı korur
Nöbeti ziyaret eden İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin yaptığı açıklamada, “Muhalif siyasetçiler, insan hakları savunucuları olarak çok zor süreçler yaşıyoruz. Daha önce de bu durumu yaşadık ama insanların bu kadar kolay cezaevlerine konulduğu bir süreci ilk kez yaşıyoruz. Bu bir ilktir” dedi. “Cesaret insanı en çok koruyan şeydir” diyen Keskin, şöyle devam etti; “O nedenle biz cesaretli olmaya devam edeceğiz. ‘Beyaz Toros’lar dönemi bitti’ demişlerdi. Ama, Mehmet Ağar’ın ‘çocuğum gibi severim’ dediklerini İçişleri Bakanı yaptılar. Demek ki beyaz Toros’lar dönemi hâlâ bitmemiş. Bizler bu sivil itaatsizlik eylemini sonuna kadar destekliyoruz.”

***

ÖDP’den dayanışma ziyareti
ÖDP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, İstanbul İl Başkanı Deniz Demirdöğen ve İstanbul İl Yönetim Meclisi üyeleri HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada dayanışma mesajı veren ÖDP PM Üyesi Hayri Kozanoğlu, “Partimizin temsilcileri olarak sizinle yan yana durmaktan mutluyuz. Bugün direnmek bir haktır. HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti ile değişik alanlarda yürüttüğü çağrısı çok önemlidir. Her yerde HDP’nin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Kozanoğlu, “Haksızlıklardan vicdanı kanayan bütün kesimlerin bir arada olması gerekiyor. Hep birlikte direnirsek bu zulüm düzeni sona erecektir. Yeter ki kararlığımızı dile getirelim” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!