SON DAKİKA

Erdoğan ve Bahçeli buluşacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli, MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceği açıklamasının ardından

Bu haber 10 Ocak 2018 - 9:22 'de eklendi.
Abone ol

15 Temmuz Darbe Girişimi sürecinde ortaya çıkan ve 16 Nisan Referandumu’yla resmiyet kazanan AKP-MHP ittifakı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarıyla yeni bir boyut kazandı. Dün grup toplantılarında partilerinin ittifaklarına dair mesajlar veren Bahçeli ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemin stratejisini belirlemek üzere bugün bir araya gelme kararı aldı.

‘Bahçeli, yerli ve milli’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün yaptığı açıklamaların ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin Meclis Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında konuya ilk kez yorum getirdi. Erdoğan, “Sayın Bahçeli’nin yerli ve milli duruşunu özellikle vurgulamam lazım. Kendisine şimdiden beyan ettiği destek kararı için şahsım, partim, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla, ipi başka mahfillerin elinde bulunanlar arasında geçeceği açıktır. FETÖ’den PKK’ya kadar tüm aktörler bu çerçevede pozisyon almaktadır. Bizim yerimiz her zamanki gibi milletimizin yanıdır” ifadelerini kullandı. Bahçeli ile bir araya geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Ülkemizin sorunlarını dertlerini konuşuruz, uyum yasalarını vesairesini çalışmasını da yapar geleceğe beraber inşallah yürürüz. Çünkü birlikte yapmamız gereken çok şeyler var” diye konuştu.

2019’dan sonra da…
Bahçeli de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada önceki günkü açıklamalarına değinerek, “2019’dan sonraki 5 yıl boyunca da yeni sistemin kalıcı hale gelmesi için süreç birliğinin, ahlaki ittifakın gereğini gönül huzuru ile yapacağız. Bu şartlar altında dün de belirttiğim üzere partimiz 2019’da Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaktır” dedi.

Görüşme bugün
Erdoğan, grup toplantısı sonrasında da gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Hayırlı işte yavaş davranmak olmaz” diyerek Bahçeli’ye görüşmek üzere davet gönderdiğini söyleyen Erdoğan, cevap beklediğini belirtti. Erdoğan’ın bu sözlerinden birkaç saat sonra ise görüşmenin ayrıntıları belli oldu. Buna göre Bahçeli ile Erdoğan bugün saat 16.00’da Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşecek. Görüşmede Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı, AKP ile MHP’nin olası seçim ittifakı, bu ittifaka zemin hazırlayacak yasal düzenlemeler gündem olacak.

***

Gül’e bir kez daha yüklendi

KHK ile ilgili eleştirileri üzerine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “Yazıklar olsun” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında Gül’e bir kez daha tepki gösterdi. Erdoğan, ABD’deki Hakan Atilla davasını da ‘darbe girişimi’ olarak nitelendirdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Trenden düşenler
“Geçmişte partimiz çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen hiç kimsenin, partimizle ilgili söz söylemeye hakkı yoktur. Herkes ağzını açmadan önce nerede bulunduğuna dikkat etmelidir. Bunlar AK Parti olarak milletimizle birlikte verdiğimiz hayati mücadelede en küçük desteklerini görmediğimiz, karşı saflarda silüetleri beliren kişilerdir. Bununla ilgili sesiniz çıkmayacak, ‘Evet-Hayır’ referandumu yapılıyor, bakıyorsunuz birileri de ‘Hayır’ için kampanya yürütüyor. Kulislerde, şurada burada. Şimdi de kendilerinde söz hakkı görüyorlar. Kusura bakmasınlar. Bu trenden düşenler, düştükleri yerde kalırlar.

Dava, ‘darbe girişimi’
»ABD’deki malum dava da siyasi içerikli bir darbe girişimi. Türkiye’yi ekonomik noktada sıkıştırmak, FETÖ, FBI, CIA ile sıkıştırma operasyonu içindeler. Türkiye bir kabile devleti değildir, bunu bilmeleri lazım. Geldiğimiz nokta birilerini rahatsız ediyor. Bir kıskançlıktır gidiyor. Ama çatlasanız da patlasanız da biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.

Kanal İstanbul
»Kanal İstanbul Projesi’nin de inşallah bu yıl içinde ihalesi yapılacak. Dünyada adından söz ettirecek projelerden olacak.

***

‘AB kumpası sökmez’

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündemdeki bazı konulara da değindi. Bahçeli, ABD’de Rıza Sarraf’ın itirafçı olduğu, Halkbankı eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da suçlu bulunduğu dava hakkında sert ifadeler kullandı. Bahçeli ayrıca, AKP ile ittifaka dair açıklamalarına “Patron çıldırdı” yorumu getiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e de yanıt verdi.

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

Hakan Atilla davası
»Arap Baharı aşama aşama Anadolu’ya gelecek Türk milletini yıkacaktı. Bunu başaramayan Türkiye düşmanları bu kez de ABD’de siyasi bir mahkeme kurarak İranlı şarlatanı tanık mertebesine çıkartarak şanslarını denemek istediler. Önyargılı jüri geçen hafta kararını açıkladı, son söz güdümlü hakime kaldı. ABD kumpası Türkiye’ye sökmez. Alayınız gelseniz de bir milim geri adım atan sizler gibi namert kere namert olsun.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP’li Özel’e yanıt
»CHP’yi yanına aldığı İP, HDP, EMEP, FETÖ ve PKK ile diğer yedekleri de hiç kafaya takmayız. Bir millet ne diyor ona bakarız. MHP’nin kapısına tasfiye sürecinde ibaresi asıldığını onursuzca söyleyenler, patron çıldırdı, kapatıyoruz sözleri ile irademizi saptıranlar uçurumların en derinine çıldıra çıldıra düşmüşlerdir.

Gül ve Kılıçdaroğlu
»Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilke ve esaslarıyla yönetim hayatımıza mühür vurması, 696 sayılı KHK’nın 121. maddesini muğlak bularak muradını deşifre eden ne Sayın Gül’ün harcı, ne de ‘Gandi’liğe özenen, ama Kandil’e tutunan Sayın Kılıçdaroğlu’nun harcıdır.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!