SON DAKİKA

Emperyalizme karşı mücadele yürütülmeli

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve emek meslek örgütleri açıklama yaptı.

Bu haber 02 Eylül 2017 - 13:34 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve emek meslek örgütleri açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda, OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin iptali, barış, Ortadoğu’da ve ülkemizde emperyalizme karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamalar şöyle:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok:
Küresel kapitalizmin “Yeni Dünya Düzeni” içerisinde Venezüella’dan Suriye’ye, İstanbul’dan Londra’ya tüm insanlık her gün ölümle uyanıyor. Neo-liberal sistemin gelir dağılımında yarattığı sosyal adaletsizlik, Avrupa’da göçmen ve mülteci karşıtlığı üzerinden radikal milliyetçi akımları beslerken; Batının Ortadoğu’ya yönelik emperyalist müdahaleleri de İslam coğrafyasındaki radikal dinci düşünceyi tetikliyor.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer:
AKP’nin siyasal İslamcıların ve emperyalizmin karanlığına karşı tüm gücümüzle barış talebini yükseltelim.

Bu topraklarda bayramların ruhunda var olan dayanışma,hoşgörü ve kardeşlik ruhu barış talebiyle buluşsun.

Ayrıştırılmış toplum yerini barış ve kardeşlik toplumuna bıraksın.

Bu kadim topraklarda birlikte bayram kutlamak ve kardeşlik şiarıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde barışı kucaklayacağımız günler dileğiyle Bayramımız kutlu olsun,barışımız sonsuz olsun.

HAZİRAN Hareketi
Ülkemiz 20 Temmuz 2016’dan bu yana, OHAL’le, KHK’lerle yönetiliyor.

15 Temmuz Darbe Girişimi’ni “Alllah’ın lütfu” olarak gören zihniyet, darbe karşıtlığı temelinde oluşan ‘milli mutabakat’ ortamını kendi darbesini örgütlemek için kullandı.

Hayatın her alanında varlığı hissedilen OHAL Rejimi’ne, tek adam anlayışına karşı mücadele yükseltilmeden gerçek bir barış tesis edilemez.

Ülkemiz iki İslamcı gücün ortaklığında yıkıma uğratıldı. Cemaat ve AKP kirli kumpasları birlikte kurdu. İslamcı örgütler, Cemaatler ve tarikatlar on yıllar boyunca bir devlet politikası olarak korunup kollandı, emperyalizmin desteğiyle geliştirildi. Ensar’dan Cemaat okullarına, tarikatlara uzanan ve okulların imam hatipleştirilmesiyle derinleşen gericilik, laik yaşam alanlarını daraltarak başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere tüm toplumu kuşattı.

Başta ABD olmak üzere küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle sürdürülen Suriye ve Irak savaşı, on binlerce kadının, gencin ve çocuğun ölümüne yol açtı. Suriye, emperyalizm güdümlü etnik ve mezhepsel çatışmalar sonucu can çekişen bir ülkeye dönüştürüldü. Milyonlarca insan göç yollarında mağdur oldu, binlercesi bir sınırdan diğerine geçerken can verdi. AKP Hükümeti ve Avrupa devletleri mültecilik üzerinden insanlık değerlerini pazarlayarak ayaklar altına aldı. AKP/Saray Rejimi, savaşın süreğenleşmesine yol açacak her yeni gelişmede ateşe benzin dökmeye devam ederek ülkenin geleceğini daha da karartan operasyonlara imza attı.

Emperyalizme karşı etkin bir mücadele yürütülmeden, bağımsızlıkçı bir hat savunulmadan ülkemizde ve Ortadoğu’da kalıcı barış tesis edilemez.

Kürt sorunu savaşla, şiddetle çözülemez. Demokratik siyaset kanalları bir an önce açılmalı, eşit yurttaşlık temelinde birlikte yaşamı güvence altına alacak bir çözüm yolu geliştirilmelidir.

Tüm yurttaşlarımızı; siyasal İslamcılığa ve emperyalizme karşı özgürlük ve laiklik için, eşitlik ve kardeşlik için, ülkede ve Ortadoğu’da barış için omuz vermeye çağırıyoruz!

Halkların Demokratik Partisi (HDP):
Ülkede, bölgede ve tüm dünyadaki katliam ve savaşların, insan hakları ihlallerinin bir an önce son bulmasını dilerken ‘Demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış mücadelesinin başarıya ulaşması hedefi ve özlemiyle halklarımızın, Ortadoğu halklarının ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramını en içten duygularımızla kutluyoruz

Emek Partisi (EMEP):
Bugün 1 Eylül vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz. Bölgede emperyalist kuşatmaya, kışkırttıkları ve bölgede hakimiyet için ittifaka girdikleri her türlü gericiliğe, savaş ve çatışma tehditlerine karşı halkların kardeşliği için mücadele ve dayanışmayı büyütme bütün emek, demokrasi ve barış güçlerinin güncel sorumluluğudur.

Makine Mühendisleri Odası (MMO):
Gereksinimimiz, barış, kardeşlik, adalet, refah ve mutluluktur. Ne yazık ki henüz bu gerekliliklerden çok uzakta bulunuyoruz. ‘Evlatlarımızı feda etmeye hazırız’ sözlerini tekrar duymak ve acılara alışmak istemiyoruz. Odamız, TMMOB çatısı altında, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, adalet ve hukukun üstünlüğü temelinde bir arada yaşamın hakim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesinde savaş tamtamlarına karşı barışın yanında yer alacaktır.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonları (DİSK):
Savaş adaletsizlik üretir çünkü savaş emeği etnik ve mezhepsel olarak böler. Bölünen işçiler tüm haklarını kaybeder. Biz ölürüz; onlar kazanır. Savaş adaletsizlik üretir çünkü savaşlarda patronlar, tüccarlar kazanır. Emek insanca yaşamak ve insanca çalışmak istediğinde “şimdi sırası değil” derler. Bu nedenle ülkede, bölgede ve dünyada tüm savaşları durduracak olan, durdurması gereken biziz.

Barış Vakfı:
Türkiye’de de barış için zaman geçmiş değil. Ortadoğu’nun bitmek bilmeyen sorunlar yumağının büyümemesinin ve bölgeyi insanca yaşanabilir kılmanın biricik yolu barış, diyalog ve müzakeredir. Bu yangını söndürmek bu ülkede yaşayan her kesin insanlık görevi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!