EMEKLİ TÜMAMİRAL GÜRDENİZ: ‘AÇIKÇA HAYDUTLUKTUR, SAVAŞ İLANININ ALT KADEMESİDİR’

“Savaş ilanının bir alt kademesidir bu. Türkiye’nin şu an bu haydutluğu çok şiddetli bir şekilde cevap vermesi gerekir. Bu olay bir çuval geçirme gibi bir şeydir! Yok böyle bir şey!”

EMEKLİ TÜMAMİRAL GÜRDENİZ: ‘AÇIKÇA HAYDUTLUKTUR, SAVAŞ İLANININ ALT KADEMESİDİR’
Yayınlama: 23.11.2020
Düzenleme: 23.11.2020 21:43
0
A+
A-

İrini operasyonunda görevli Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen Alman fırtakeyni, Türkiye’den Libya’ya insani yardım malzemesi taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı.

Olayı çok sert ifadelerle eleştiren Veryansın Tv yazarı Amiral Cem Gürdeniz, “Açıkça düşmanca bir harekettir. Bunun adını koyalım. Alman ve Yunan karar vericiler bu işin içindedir. Taktik komutan Yunan albaydır. Türkiye’ye karşı düşmanca harekette bulunmuştur. Zira yapılan denizde haydutluktur” dedi.

Gürdeniz yaşananları şöyle değerlendirdi:

“Derhal Dışişleri Bakanlığının açıklama yapması lazım. Böyle bir şeye izin verildi mi? Geminin sahibiyle bir irtibat kuruldu mu?

Eğer bu izin verilmeden sat komandoları girdiyse gemiye, bu düşmanca bir harekettir. Hukuk sözleşmelerine rağmen, bayrak devletinin izni ve gemi kaptanının izni olmadan çıkılamaz. Hele hele bir NATO üyesi ülkenin gemisi.

Türk bayrağına karşı bir haydutluk yapılmıştır. BMGK kararı Libya’ya yapılan bu silah sevkiyatının ticaretinin kontrolü için, onlarda bile gemiye bu şekilde çıkma hakkı yok.

Açık deniz olayında oluyor. Bu işin çözümü, Alman hükümeti Türkiye’den özür dilemelidir. AB şu mesajı vermiş oldu: Ben seninle beraber değilim.

Personeli de tebrik ediyorum. Direniyor, orası Türk toprağıdır.

Affedilir yanı yok! Yaptıkları modern deniz haydutluğu. Alman hükümeti alet olmuştur. Yunanlar böyle bir anı kolluyordu. Türk hükümeti neden bu gemilere fırkateyn desteği vermiyor, madem Libya’ya bu gemileri gönderiyoruz. Hükümetin de bu cevabı vermesi gerekir.

Savaş ilanının bir alt kademesidir bu. Türkiye’nin şu an bu haydutluğu çok şiddetli bir şekilde cevap vermesi gerekir. Bu olay bir çuval geçirme gibi bir şeydir! Yok böyle bir şey!

‘ESİR ALMIŞ GÖTÜRÜYORLAR ADAMLARIMIZI’

Cumhurbaşkanı dün ‘AB’den yanayız’ dedi, AB bugün bu sözlerin cevabını verdi.

İlk defa böyle bir şey oluyor. Esir almış gibi götürüyorlar adamlarımızı. Bu çok ciddi bir krizdir. Baştan söyleyeyim.

Almanya orta bir yol tutturmuştur, arabuluculuk yapmıştı. Bu da Almanya’nın Biden’ın seçilmesinin ardından tavır değişikliği de olabilir. Belki de onun verdiği güçle de böyle davranmış olabilirler.

Alman yetkililerinden muhakkak onay alınmıştır, onay alınmadan gemiye girilmesinin söz konusu olacağını sanmıyorum.

Yunanistan iflah olmayan bir rakiptir. İstediğiniz kadar anlatın, anlamazlar. Yunan basınında göreceksiniz çılgınca mutlu haber çıkacak. Bunlar böyle bir ülke. Onlar Mavi Vatan’ı bırakacağımızı düşünecek, onlar hayal edebilir. Çok yanlış yaptılar, kutuplaştırmayı artıracak.”

İRİNİ HAREKATI NEDİR?

İrini Harekatı, Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan tartışmalı bir operasyon olma özelliği taşıyor. Özellikle Türk gemileri vasıtasıyla meşru Trablus yönetimine verilecek desteğin önüne geçilmek isteniyor.

2292 No’lu BM Güvenlik Konseyi kararında meşru hükümet Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor. Bazı Avrupa ülkelerinin, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken, daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

NE OLMUŞTU?

Alınan bilgiye göre, Türk bandıralı “ROSELINA-A” gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul’dan demir alarak Libya’ya hareket etti.

Gemi, dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı’nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora Yarımadası’nın güneybatısında uluslararası hukuka aykırı şekilde durduruldu.

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye’den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni’nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı. 

Personelin helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni’nin “ROSELINA-A” gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi. 

Geminin süratini düşüren ve yolundan engelleyen askerler, Türkiye’den izin almadan yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara uymayarak tüm konteynerleri de açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrıldı.

HUKUKA AYKIRI

Gemi, Misrata Limanı’na doğru seyrine devam ederken Türkiye’nin konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağı öğrenildi.

Güvenlik kaynakları da konuya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, İrini Harekatı unsurlarının bayrak devletinin rızası olmadan gemiye çıkmasını “hukuka aykırı bir davranış” olarak nitelendirdi.

Yaşanan skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz’de ağır deniz şartlarına maruz bırakıldığını belirten kaynaklar, olay nedeniyle “açık denizlerin serbestisi” ilkesinin de açık olarak ihlal edildiğini vurguladı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı