SON DAKİKA

EMEKLİ KORGENERAL KUNDAKÇI: ‘ATATÜRK’ÜN ORDUSU GEREĞİNİ YAPAR’

PKK’ya karşı 35 bin askerle Irak’a sınır ötesi harekat düzenleyen eski Asayiş Komutanı emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, ABD’nin Türk Ordusu’nu durduramayacağını, Atatürk’ün Ordusu’nun Fırat’ın doğusunda teröristleri temizleyeceğini söyledi.

Bu haber 15 Aralık 2018 - 12:59 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

1995 yılında 35 bin askerle Irak’a yapılan sınır ötesi harekatı da yöneten Kundakçı, “Fırat’ın doğusuna harekat yapmakta geç kalındı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile birlikte Fırat’ın doğusu da ele alınmalıydı. Fırat’ın doğusu birkaç yerden delinmeliydi. Ama ABD Türkiye’yi engellemeye çalıştı. Münbiç’te Türkiye’yi oyaladı. Geç kalınmış olsa da yine de bu harekat yapılmak zorunda. Bu harekat yapılmazsa sınırımızın hemen ötesinde ‘terörist bir devlet’ kurulacak” dedi.

TERÖRİSTLERİ ABD DESTEKLİYOR

Teröristleri ABD’nin desteklediğini, bölgede “terör devletçiğini” ABD’nin kurmak istediğini kaydeden Kundakçı, “ABD terör örgütüne binlerce TIR silah verdi. Bazı Arap ülkelerine de para verdiriyor. Bu da yetmezmiş gibi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden asker de istiyor. Türkiye terör koridorunu kesince Fırat’ın doğusunda yoğunlaştı. Bölgede kurulması planlanan terör devletçiği hem Türkiye hem de bölge ülkeleri için tehdittir. İleride Akdeniz’e ulaşacak bir koridor için yeni hamlelere girişecekleri de açıktır. Buna izin verilemez” diye konuştu.

TÜRK ORDUSU YAPAR

Türk Ordusu’nun her şeyin farkında olduğunu vurgulayan Kundakçı, “Devlet aklı devrede. Türkiye terörden çok çekti. Çok bedel ödedi. Daha fazla bedel ödememek için müdahale şart” ifadelerini kullandı. TSK’nın tecrübesi olduğunu da belirten Kundakçı, “Çok başarılı bir harekat gerçekleştirileceğine inanıyorum. Türk Ordusu eskiye göre daha donanımlı. İHA’larımız, SİHA’larımız var. Üstelik Suriye bir Irak değil. Zor alan yok. Harekat için uygun bir doğa yapısı var. Atatürk’ün Ordusu gereğini yapar” değerlendirmesi yaptı.

ABD ENGELLEYEMEZ

ABD’nin hiç boş durmadığını kaydeden Kundakçı, şunları söyledi:

“ABD PKK’yı sürekli destekledi. Belini her kırdığımızda PKK, ABD sayesinde ayağa kalktı. Her türlü desteği verdi. Türkiye’nin harekatına da engel olmaya çalışacaktır. Ama başarılı olamaz. Türk Ordusu’nu engelleyemez. Türkiye Cumhuriyeti hayati konularda bazı riskleri almak zorundadır ve alacaktır. Mehmetçik zor günlerin askeridir. Siyasi otorite kararlı olursa Mehmetçik gözünü budaktan sakınmaz.”

MÜLTECİLERİN SURİYE’YE DÖNÜŞÜ HIZLANIR

Kundakçı Fırat’ın doğusuna yönelik harekatın bir başka sonucu ile ilgili de şu noktaya dikkat çekti:

Atatürk'ün Katilleri

“Fırat’ın doğusuna yapılacak harekatın bir başka yararı da Türkiye’deki mültecilerin ülkelerine dönmesini kolaylaştıracak olmasıdır. Suriyeliler terörden, savaştan kaçtığı için ülkemize geldiler. Suriye teröristlerden temizlenirse ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşü hızlanır. Bu hem onların hem de Türkiye’nin çıkarınadır.”

SURİYE YÖNETİMİ İLE İŞBİRLİĞİ

Emekli Korgeneral Kundakçı, Suriye yönetimi ile ilgili olarak da şu görüşleri dile getirdi:

“Şam’la temasın sağlanması lazım. Eğer zamanında Şam’la temas kurulsaydı Fırat’ın doğusu bu hale gelmezdi. Artık inadı bırakmak lazım. Şam yönetimi ile Esad’la el sıkışmalıdır. Bu konuda gecikme Türkiye’ye kaybettirir. Esad yönetimi ile el sıkışmada kazanan Türkiye olacaktır. Fırat’ın doğusuna yapacağımız harekatı, bölgenin teröristlerden temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Uluslararası hukuk açısından da Türkiye’yi rahatlatacaktır. Gideceğimiz yer Suriye toprağıdır. Suriye’nin toprak bütünlüğünü kabul ediyorsak bunu yapmalıyız. Aynı şey Irak Merkezi Hükümeti için de geçerlidir.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!