SON DAKİKA

‘ELİNDEKİ DELİLLERİ AÇIKLA’

Bu haber 10 Temmuz 2017 - 10:51 'de eklendi.

FETÖ’nün uluslararası propaganda için kurduğu İsveç merkezli Stockholm Center for Freedom (SCF) adlı kuruluş, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili 191 sayfalık bir rapor yayımladı.

Gülen’le yapılan bir mülakatın da ilk defa yayımlandığı raporda, açıklamalarına yer verilen kişiler arasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, eski Pentagon çalışanı Michael Rubin, CIA danışmanı Henry Barkey, MİT’çi Mehmet Eymür gibi isimler bulunuyor.

Aydınlık’ta yer alan bir habere göre, raporda Fetullah Gülen’le yapılan bir mülakat da yer alıyor. Gülen mülakatında BM, Avrupa Birliği ve NATO’yu Türkiye’ye karşı harekete geçmeye çağırıyor.

“Amerika, İngiltere, Almanya gibi güçlü istihbarata sahip ülkelerin darbenin Hizmet Hareketi tarafından yapıldığına dair müşahhas deliller olmadığı istikametindeki raporları” olduğunu söyleyen Gülen, 15 Temmuz’un “Erdoğan ve avanesi tarafından kurgulanmış, haince bir senaryo” olduğunu ve Türkiye’de Ortadoğu’da görülen Baas tipi bir diktatörlüğün inşa edildiğini iddia ediyor.

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI

Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği “kontrollü darbe” söylemine sıkça atıf yapılan raporda, CHP liderine bir çağrı yapılıyor:

“SCF, darbe girişimi ile ilgili olarak sıklıkla şüphelerini dile getiren, bu konuda perde arkasına matuf bilgilerin kendisine ulaştırıldığı belirtilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi, darbe girişimine dair tüm bildiklerini gecikmeden kamuoyuyla paylaşmaya davet etmektedir. AKP’li Komisyon üyelerinin hazırladığı rapora muhalefet şerhi olarak kaleme alınan, ‘Öngörülen, Önlenmeyen ve Sonuçları Kullanılan Kontrollü Darbe’ başlıklı raporu olumlu ve önemli bir adım olarak değerlendirmekte ancak yeterli bulmamaktadır. 249 kişinin hayatına mal olmakla kalmayıp, demokrasi, hukuk, temel hak ve özgürlükler açısından Türkiye’yi büyük bir felakete sürükleyen 15 Temmuz darbe girişimine dair bilinenlerin açıklanmasında gecikilen her saniye, onbinlerce insanın mağduriyetinin devamına göz yummak ve vahim hak ihlaleri suçuna ortak olmak anlamına gelmektedir.”

RAPORA GÖRE DARBEYİ HÜKÜMET İLE PERİNÇEK YÖNETMİŞ

“Önceden öğrenildiği ve hükümet kanadıyla Perinçek Grubu’nun kontrollü şekilde yönlendirdiği iddia edilen 15 Temmuz darbe girişiminden, henüz ortada herhangi bir delil, soruşturma veya yargılama yokken peşinen Gülen Hareketi sorumlu tutuldu. NATO yanlısı olduğu bilinen generaller ve subaylar, Gülen Hareketi’ne mensup oldukları gerekçesiyle, tutuklandı. Tasfiye edilen komutanların yerlerine ise Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanmış subaylar da getirildi. Söz konusu davaların sanığı olmuş bazı subaylar da 15 Temmuz sonrası yapılan ilk YAŞ toplantısında terfi ettirildi. Tutuklanan generallerin, özellikle Balyoz davası sanıklarının suç duyurularında ve yazdıkları kitaplarda ismini zikrettikleri kişiler olması dikkat çekti. Mesela, Balyoz Davası sanıklarından emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in yazdığı ‘Ağacın Kurdu – Fethullah’ın Askerleri’ adlı kitapta Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Fethullah Gülen’e yakın olduğu iddia edilen bazı subayların isimleri veriliyordu. Kitapta adları geçen 20 subayın tamamı darbe girişiminin ardından tutuklandı.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!