SON DAKİKA

EKONOMİST MUSTAFA SÖNMEZ’E ERDOĞAN’A HAKARETTEN DAVA

Ekonomist Mustafa Sönmez’e 2015 ve 2016 yılında attığı tweetler gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan dava açıldı. Sönmez, “Savcının ifadeye bile çağırmadan” dava açtığını belirtti.

Bu haber 12 Haziran 2020 - 0:22 'de eklendi.

Ekonomist Mustafa Sönmez’e, 2015 ve 2016 yılındaki Twitter paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan dava açıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nun hazırladığı iddianamede, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “mağdur” sıfatıyla yer aldı.

İddianamede Sönmez’in 31 Ekim 2015 tarihindeki “Son İŞİD operasyonları, kaçak sarayın cinnetine, devletin içinden bazı itirazlar olduğunu gösteriyor. Bu diktatör müsveddesini kuşatmak demek” ile 13 Ekim 2015 tarihindeki “Diktatör değil, bir hırsızlar çetesi reisi ve kaçınılmaz sonu yaklaştıkça çıldırıyor ama boşuna” ifadelerinin yer aldığı paylaşımlara yer verildi.

2016 YILINDAKİ PAYLAŞIM

Sönmez’in 30 Mart 2016 tarihindeki “Reza Bey tek başına yargılanmayacak: Ona bu imkanı sağlayan Halkbank, Erdoğan hükümeti, hepsi sanık yapılacak. Reza, ‘Ben tek başıma yapmadım’ der” ifadelerini kullandığı paylaşımı da iddianameye konuldu.

İFADEYE ÇAĞIRMADAN DAVA AÇMIŞLAR

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sönmez, “Alıştığım ve sayısını tutmaktan yıldığım dava tebligatlardan biri daha geldi. Savcı ifadeye bile çağırmadan hakaret davası açmış, Kasım’da gel diyor, gelmezsen zorla getirtirim diye de uyarıyor. Gideriz tabii, mağduru üzmeyelim. Sanırsınız ki bugüne ait tweetlerden. Hayır, 2015-2016’dan bulup buluşturmuşlar. Geçen yıl beraat aldığım davanın gözaltı tutanağını da bulup dosyaya koymuşlar” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!