SON DAKİKA

DÜNYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ AÇIKLANDI: TÜRKİYE’DEN HİÇBİR ÜNİVERSİTE İLK 100’E GİREMEDİ

Çin’in Şhangay’daki Jiao Tong Üniversitesinin hazırladığı, “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” listesi açıklandı.

Bu haber 16 Ağustos 2020 - 14:33 'de eklendi. Son Güncelleme16 Ağustos 2020 - 14:39
Atatürk'ün Katilleri

Dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Şanghay Klasmanı açıklandı. 2020 listesinde Türkiye’den hiçbir üniversite ilk 100’e giremedi.

En iyi 1000 üniversiteyi sıralayan klasmana Türkiye’den 11 kurum girebildi. İstanbul Üniversitesi 401-500 sıralamasında yer alarak Şanghay Klasmanı’na göre Türkiye’nin en iyi üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 601-700 bandında yer alırken onu İstanbul Teknik Üniversitesi 601-700 sıralaması ile takip etti. 

Türkiye’den listeye giren üniversiteler arasında Marmara Üniversitesi ise Erciyes ve Gazi Üniversiteleri ile 901-1000 seviyesinde yer aldı.

Şanghay Klasmanı’nda ilk beş 2019 yılında olduğu gibi kaldı. En iyi üniversite Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Harvard olurken onu sırasıyla Stanford (ABD) ve İngiltere’den Cambridge Üniversitesi izledi. Amerikan üniversitesi MIT dördüncü, California Berkeley ise beşinci oldu.

Şanghay Klasmanı üniversitelerin aldığı Nobel Ödülü gibi uluslararası başarılar ve şiddetle önerilir hale gelen akademik makale sayılarına bakıyor. Şanghay Klasmanı bu ölçüler çerçevesinde dünyanın en iyi 2000 üniversitesini sıralıyor ancak sadece ilk bin okul listesi yayımlanıyor.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 11 YILDIR LİSTEDE

İstanbul Üniversitesi (İÜ), “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” 2015 yılı listesine 404. sıradan girdi.

İÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, yükseköğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin’in Şhangay’daki Jiao Tong Üniversitesi, her yıl hazırladığı “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” 2015 yılı listesini açıkladı.

Listeye, Türkiye’den sadece İÜ 404. sıradan girdi. Üniversite “Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi” sıralamasına 11 yıldır giren tek Türk üniversitesi olma unvanını korudu.

Mezunların başarısına göre sıralamada 77. olan İÜ, ödül sıralamasında 158’inci, SSCI, SSC yayın sayısına göre 305’inci, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre ise 348’inci oldu. Üniversite, toplam puanda 400-500 bandında yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversitenin ulusal ve uluslararası birçok farklı sıralamada ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

“İstanbul Üniversitesi, başarısını disiplinli, programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçludur.” değerlendirmesinde bulunan Ak, şu bilgileri verdi:

“İstanbul Üniversitesi olarak dünyada üniversite sıralamaları yapan 9 ranking kuruluşuna bilgilerimizi veriyoruz. Ranking kuruluşları farklı alanlara, farklı göstergeleri dikkate alarak bu sıralamaları yapıyorlar. Hepsi prestijli kuruluşlar. İstanbul Üniversitesi olarak hepsini dikkate alıyoruz. Takip ediyoruz. Bilimsel ve akademik çalışmalara, sosyal sorumluluk projelerine, uluslararasılaşmaya, inovatif fikirlere önem veren, birçok mezunu olan bir üniversiteyiz. İstanbul Üniversitesi, ülkemizi dünyada da en iyi şekilde temsil ediyor. Bu başarı hepimize ait. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı, bilimsel ve akademik çalışmalara ise tam destek verdik. Desteklemeye de devam edeceğiz.” 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!