SON DAKİKA

DÜNYA BU GÖRÜNTÜLERİ KONUŞUYOR! TÜRK ÖZEL KUVVETLERİ ASKERİ LİBYA’DA BULDU

Fırtına öncesi sessizliğin yaşandığı Libya’da Türk özel kuvvetler askerleri bir bir ortaya çıkardı, görüntüyü bazı yabancı analistler ‘Mükemmel video paylaşıldı’ diyerek sosyal medya hesaplarına taşıdı.

Bu haber 25 Haziran 2020 - 0:32 'de eklendi.
Abone ol

Libya’da düğümün çözüleceği Sirte’de gergin bekleyiş sürerken, bugün hem sahada hem de diplomasi alanında yeni gelişmeler yaşanıyor.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye’nin desteklediği, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından tanınan meşru hükümetle görüşmek üzere bugün Trablus’ta.

İtalyan basını, Di Maio’nun Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz Serrac, dışişleri ve içişleri bakanlarıyla bir araya gelceğini bildiriyor.

Son altı ayda üçüncü kez Libya’ya giden konuk bakan, ayrıca, Trablus’un 180 kilometre doğusundaki Misrata kentini ve buradaki 300 İtalyan askerinin bulunduğu hastaneyi de ziyaret edecek.

 General Halife Hafter’in sağ kolu Akile Salih ise, ‘Sirte kırmızı çizgimizdir’ diyerek askeri müdahale tehdidi savuran Mısır’ın darbeci lideri Abdulfettah Sisi’ye destek verip gerektiğinde birliklerin Libya’ya girmesini istedi.

Haftalardır Trablus çevresinde Hafter milislerinin tuzakladığı mayınları ve patlayıcıları imha eden Türk askerleri ise, dünyanın gündeminde.

Türk özel kuvvet askerleri, son olarak Trablus’un güneyindeki Selahaddin bölgesinde tuzaklanan mayınları temizledi.

Türk uzmanlar, ‘Tökez teli’ diye de isimlendirilen ince bir telle yönlendirilmiş mayının sivillerin geçtiği güzergah üzerinde bir ağaç dibine tuzaklandığını belirtiyor

Söz konusu patlayıcılar Türk askerleri tarafından güvenli şekilde imha edilirken, Libya ordusunun yayınladığı video sosyal medyada büyük ses getirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yok edilen mayınlardan bazıları, Sovyetler Birliği tarafından ilk kez üretilen ve halihazırda Rusya tarafından kullanılan MON-50.

Rus mayınlarının tek tek ortaya çıkarılmasını bazı yabancı analistler ‘Mükemmel video paylaşıldı’ diyerek sosyal medya hesaplarına taşıdı.

İşgal etmek için kapısına dayandığı Trablus’ta Haziran ayının başında bozguna uğrayarak çekilen Hafter’den geriye ise, katliam ve yıkım kaldı.Tuzaklanan mayın ve patlayıcıların infilak etmesiyle şimdiye kadar onlarca kişi yaşamını yitirdi, 70’den fazla insan yaralandı.

Hafter’in en önemli destekçilerinden Rusya, paralı askerler Wagner Grubu’nun Libya’da olduğunu defalarca inkar etmişti.

Rusya, ayrıca ABD ordusunun yayınladığı Cufra’daki hava üssüne inen Rus savaş uçaklarını da kabul etmiyor.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!