SON DAKİKA

Dik Gazete Yazarı Çelikdönmez: ”Türk Ordusu, Suriye’de Operasyonlar için Hazırlanıyor”

Dik Gazete yazarı Ömür Çelikdönmez, Türk Ordusunun İdlib’e yaptığı sevkiyatın amacını ve ABD’nin Yunanistan’a yaptığı yığınağın nedenini köşesine taşıdı.

Bu haber 02 Kasım 2021 - 16:27 'de eklendi.
Abone ol

Üç dört gün önce, Rusya’nın resmi haber ajansı RIA Novosti, Suriye muhalefetinden bir kaynağa dayandırdığı haberinde, “Türk ordusunun, Suriye’nin kuzey doğusunda ve İdlib vilayetinde operasyonlar için hazırlandığını” yazdı.

Askeri kaynaklara göre Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki silahlı Kürt gruplarından kaynaklanan tehditleri ortadan kaldırmak için başlatacağı Operasyonun tarihi büyük olasılıkla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinden hemen sonra.

Ancak şimdiye kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinde Suriye konusunun ele alındığına dair herhangi bir bilgi paylaşımının yapılmamış olması dikkat çekiyor.

Neden mi?

Çünkü ABD’nin Orta Doğu’daki mesaisini azaltma konusundaki stratejik yönelimli çerçevesinde Suriye politikasının dizayn edildiği biliniyor.

Afganistan’da Türk Gücü ile kolkola görüntü veren Amerikalı sığır çobanlarının Suriye’de tam tersi bir pozisyona soyunması, akıl alır gibi değil. İngiltere Kraliyet ailesinin tacında bir taş kadar hükmü olan Yunanistan’da ABD’nin yaptığı askeri yığınak nasıl yorumlanmalı?

Tezkerenin amaçları arasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadeleri yer alıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesine izin veren Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin süresinin 30 Ekim 2021’den itibaren 2 yıl daha uzatılması sırasında yaşanan tartışmalara konu, yabancı askerler maddesi  ile hangi küresel güç perdeleniyor?

Acaba Yunanistan’da konuşlanan ve askeri mühimmat stoklayan Stuttgart’taki United States European Command USCENTCOM / ABD Avrupa Komutanlığı Karargâhı’nın hedefi Türkiye midir? Yoksa Türkiye üzerinden Irak ve/veya Suriye’ye kaydırılması için mi burada tutulmaktadır?

Bunu ben uydurmuyorum; Yunan istihbarat kaynakları belirtiyor.

Bu kapsamda, ABD Kuvvetlerinin Yunanistan’a şimdiye kadarki en büyük askeri çıkarmaya hazırlandığı, çok sayıda helikopter, insansız hava aracı (İHA), tank, top ve topçuların önümüzdeki haftalarda Türkiye sınırına yakın Yunan limanına ulaşmasının beklendiği bildiriliyor.

Soru 1:

– ABD, Suriye’de müttefik desteğini esirgediği Türkiye’den rahatsızlığını, Yunanistan Türkiye sınırına yakın limanlarda askeri yığınak yaparak mı belirginleştiriyor?

Soru 2:

– ABD, Yunanistan yığınağını  Suriye’de Rus ağırlığını dengelemek için mi yapıyor?

Soru 3: –

ABD’nin Yunanistan’da asker ve mühimmat stoklaması, Türkiye’nin olası yardım çağrısına öncelikle cevap verebilmek için mi?

Bekleyelim görelim.

Planlanan askeri harekatın hazırlıkları çoktan başladı bile. Bu bağlamda,   daha önce tek çatı altında yeniden organize edilen ve savaş kabiliyetleri artırılan Özgür Suriye Ordusuna bağlı birlikler, İdlib ilinde, Mari ve Azaz (kuzey Halep eyaleti) şehirleri bölgesindeki bazı yerleşim yerlerinde, Minig askeri havaalanının yakınındaki bölgede çeşitli yönlerde çatışmak üzere Manbij şehri ve ayrıca Kamışlı ve El-Hasake sınırlarına gönderildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İdlib ve Membiç’i kapsayan askeri harekatın planlaması Malatya’ya konuşlu 2. Ordu Komutanlığı karargahında yapıldığı söylenebilir. Çünkü  Orgeneral Metin Gürak Paşanın komutanı olduğu 2. Ordu’nun görev sahası içerisinde Suriye kaynaklı güvenlik tehditlerinin bertaraf edilmesi var.

İdlib’in kuzeybatısındaki operasyon, orada ve Suriye’nin doğusunda bulunan bir kısmı Ruslara bir kısmı Amerikalılarla birlikte hareket eden  “Suriye Demokratik Güçleri”ne karşı planlandığı söyleniyor.

Zaten Türk Silahlı Kuvvetlerinin olası bir müdahalenin parçası olarak kuzey Suriye’de “yüzlerce” asker konuşlandırdığı ve bu kapsamda mühimmat ve silah içeren 200 tırlık bir konvoyun Türk ordusu tarafından İdlib’e nakledildiğini bilgisi, gerek Rus gerekse Suriye rejim kaynakları tarafından belirtilmişti.

Türk ordusunun, Suriye’nin kuzeyinde Azaz ve Tel Abyad bölgelerine iki farklı yöne müdahaleye hazır olduğunun zaten bilindiği hatırlatılıyor. Rus  askeri kaynakları Türkiye’nin Suriye’de kuzeybatıdaki İdlib vilayeti ile ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetinde yönelik operosyonel hazırlığından söz ediyorlar. .

Seçilmiş Kaynakça;

https://haberrus.ru/politics/2021/10/28/ria-novosti-turkiye-suriyede-iki-askeri-operasyona-hazirlaniyor.html

https://haberrus.ru/politics/2021/11/01/rus-basini-turkiyenin-suriyede-askeri-operasyona-2-kasimda-baslayacagini-iddia-etti.html

https://www.haber7.com/guncel/haber/3157327-kim-bu-yabanci-askerler-msb-kaynaklarindan-tezkere-aciklamasi

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-59059110.amp

https://t.co/LLnzot22lA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!