SON DAKİKA

DEMİRTAŞ O İDDİAYA NE DEDİ

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 14:55 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:59
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında adalet yürüyüşü için, “CHP-HDP ittifakı için hazırlanan yoldur” demişti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de yargının tamamıyla iktidardaki AKP baskısı ve kontrolü altında olduğunu, kimsenin adil yargılanma ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

“Adalet için bütün toplumun birlikte hareket etmesi gerekir. Parlamento içinde ve dışında demokrasi ve adaletten yana olan herkesin işbirliği yapabilmesi ve Türkiye toplumunun ortak çıkarları etrafında bir araya gelebilmesi lazım” diyen Demirtaş, sözlerinin devamında “Biz CHP ile siyasi bir ittifak arayışında değiliz. Ama adalet ve demokrasi için toplumsal mutabakatlara ‘Hayır’ demeyiz” ifadesini kullandı.

Kasım ayından bu yana Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, avukatı aracılığıyla Reuters haber ajansının sorularını yazılı olarak yanıtladı.

Demirtaş, “Türkiye’de şu anda yargı tümüyle AKP’nin baskısı ve kontrolü altındadır. Hiç kimsenin adil yargılanma ihtimali yoktur. Hukukun üstünlüğü değil, AKP’nin çıkarlarına ve beklentilerine göre işleyen bir yargı mekanizması vardır” dedi.

Kendisinin ve HDP’li diğer milletvekillerinin tutuklanmasını “siyasi bir karar” olarak nitelendiren Demirtaş, bunun anayasa, yasalar ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına açıkça aykırı olduğunu savundu.

Demirtaş, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte Suriye’de bulunan Kobani’ye Türkiye’den koridor açılması talebiyle Ekim 2014’te düzenlenen protesto gösterileri için yaptıkları çağrılardan dolayı “suç işlemeye tahrik” ve “halkı isyana teşvik” suçlamalarından dolayı tutuklanmıştı.

Atatürk'ün Katilleri

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun da MİT TIR’ları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılması ve tutuklanıp cezaevine konulmasının ardından tutuklu milletvekili sayısı da 12’ye çıkmıştı.

‘TOPLUMSAL MUTABAKAT’ VURGUSU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Ankara’dan İstanbul’a 25 gün süren bir “Adalet Yürüyüşü” gerçekleştirmişti.

Reuters’ın bu yürüyüşle ilgili sorularını da yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

“Adalet için bütün toplumun birlikte hareket etmesi gerekir. Parlamento içinde ve dışında demokrasi ve adaletten yana olan herkesin işbirliği yapabilmesi ve Türkiye toplumunun ortak çıkarları etrafında bir araya gelebilmesi lazım.

Biz CHP ile siyasi bir ittifak arayışında değiliz. Ama adalet ve demokrasi için toplumsal mutabakatlara ‘Hayır’ demeyiz.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!