Danıştay’ın Andımız’ı Yasaklayan Kararına Siyasi Partilerden Ses Seda Yok

8 Ekim 2013’te kaldırılan Öğrenci Andı için 2018 yılında “Yeniden okutulsun” kararı almıştı. Geçen sürede kanunsuz olarak Andımız okutulmazken Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi’nin kararını bozdu. Tüm siyasi partiler ise karara sessiz kaldı.

Danıştay’ın Andımız’ı Yasaklayan Kararına Siyasi Partilerden Ses Seda Yok
Yayınlama: 14.03.2021
0
A+
A-

Danıştay önceki gün aldığı iki kritik kararı açıkladı. İlki öğrenci andı ile ilgili oldu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda öğrenci andının okunmasını sona erdiren MEB yönetmeliğini iptal eden Danıştay 8. Dairesi’nin kararını bozdu. Bu karar sonrası okullarda artık andımız okunmayacak.

CHP ÇITINI ÇIKARMADI

Kararın ardından her fırsatta Atatürk’ün kurduğu parti olduğunu söylemekle övünen CHP sessizliğe büründü.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi sosyal medyayı aktif kullanan belediye başkanları da konuyla ilgili hiçbir paylaşımda bulunmadı.

BAHÇELİ’DEN SES YOK

MHP ve Devlet Bahçeli’den de henüz bir tepki gelmedi. Daha önce “Erdoğan’ın evinin önünde Andımız’ı okutmazsam namerdim” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2018’de yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Çözülme sürecinin en karanlık döneminde Andımız kurban seçilmişti. ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ seslenişi her taraftan silinmiş ve kazınmıştı. Bu durum elbette yanlıştı, vahim bir sapma haliydi. Kabullenmemiz imkansızdı. Sonuç itibariyle çok yoğun itiraz ve tepkimizi dile getirdik, Andımızı sahiplendik. Danıştay 8.Dairesi maşeri vicdana tercüman olmuş, Türk milletinin ruh kökünden fışkıran çığlığa bigane kalmamış, kalamamıştır. Andımızdan rahatsız olmaya, Andımızı hırpalamaya ve yaftalamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Andımız Türk milletine mensubiyet şuurunun tezahürüdür.” 

İYİ PARTİ’DEN SOSYAL MEDYA ÇALIŞMASI

Daha önce meydanlarda andımızı okuyan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de sosyal medyadan konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. İyi Parti’den resmi olarak Andımız’la ilgili bir açıklama yapılmasa da sosyal medyada İyi Parti üyelerinin #AndımızİçinAntİçtik etiketiyle konuyu gündeme getirdiği görüldü.

DİĞER PARTİLER SESSİZ

Andımız düşmanlarının başını çeken Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da kararın ardından sessizliğini bozmadı.

2018’deki Danıştay kararının ardından Davutoğlu şu açıklamayı yapmıştı:

“Andımız uygulaması, 1930’lu yılların otoriter zihniyetinin bir ürünüdür. Vesayetçi sistem ve zihniyetle yürütülen mücadele çerçevesinde, 2013 yılında pedagojiye aykırı bulunularak kaldırılmıştır.”

Kısa süre önce Anayasa’nın tartışılmaz maddelerinin dahi değişebileceğini söyleyen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da doğan olarak Danıştay’ın Andımız kararına sessiz kalanlar arasına katıldı.

Andımız konusunda daha önce hassasiyet gösteren, seçimlerde Andımız yazılı bildirileri dağıtan Vatan Partisi’de son kararın ardından herhangi bir tepki göstermedi.

Demokratik Sol Parti, BBP, BTP de karara ilişkin bir açıklama yapmadı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Başbakan olduğu Ekim 2013’te Andımız’ın kaldırılmasına ilişkin bir açıklamada, “Bal diyerek ağız tatlanmaz” demiş ve şunları kaydetmişti:

“Hergün doğruyum diyerek doğru, hergün çalışkanım diyerek de çalışkan olunmaz. Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip’ti. Reşit Galip Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrı Reşit Galip insanları kafa taslarına göre sınıflandıran sözüm ona bir bilim insanıydı. Ant uygulamasının cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. CHP ve MHP bu uygulamanın tarihini bilmedikleri için kestirmeden bir istismar kampanyası başlatıp milleti yanıltma yoluna gidiyorlar.

30’larda Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocuklar içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. balı yersen ağız tatlanır, Türküm demekle Türk olunmaz. Doğruyum demekle çalışkan olunmaz. İnsan ailesinden öğretmenlerinden çevresinden aldığı eğitimle bir takım değerlere sahip olur. Çalışkanlığı bir kenara bırakıp borca, işsizliğe mahkum ettiler. Andımız lafın ötesine geçseydi en başta CHP ve MHP Türkiye’ye bu kadar ağır bedeller ödetmezdi. Kim çalışıyor biz kim doğru biz doğru. Geri kalmış ülke manzarasını değiştirdik. Gitsinler okusunlar anlattıklarımın daha detayını görecekler. Uygulamanın cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle ilişkisi olmadığını görecekler, istismar siyasetini görecekler. Bizim gibisi var mı? Yok.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı