SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ENKAZ ALANINA GİTTİ

Kartal’da çöken binanın olduğu bölgeye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte incelemelerde bulundu. Enkaz alanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Almamız gereken çok ders var. Daha sonra değerlendirmemizi yapacağız ve kararlı şekilde atılması gereken adımları atacağız.” dedi. Daha sonra hastanedeki yaralıları ziyaret eden Erdoğan, burada yaptığı açıklamada da kentsel dönüşümle ilgili çok önemli mesajlar verdi.

Bu haber 09 Şubat 2019 - 15:31 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kartal’da çöken binanın enkaz alanına geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya eşlik etti. Erdoğan beraberindekilerle enkaz başına giderek çalışmalarla incelemelerde bulundu.

‘ALMAMIZ GEREKEN ÇOK DERS VAR’

İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan “Almamız gereken birçok dersler var. Buna göre de şu anda gerek Başsavcımız gerek savcılar, gerek bilirkişi heyetleri, bütün Bakan arkadaşlarım, AFAD… Hepsi çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra bizler de şöyle oturacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız ve atılması gereken adımları da kararlı bir şekilde atacağız.” dedi.

HASTANEDE YARALILARI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindeki heyetle enkazdan sağ çıkarılan yaralıları hastanede etti. Erdoğan, hastane çıkışı yaptığı açıklamada da şu ifadeleri kullandı;

‘Buna artık ben afet demeyeceğim. Bu afet değil. Ne yazık ki yıllardır söylediğimiz bir şey var. Bina yapımı konusunda kullanılması gereken malzemeler konusu önemli, zemin etütleri ve bu etütlere dikkat edilmeden yapılan inşaatlarda zaman zaman yaşadığımız çok sıkıntılar var. Mesela kumun, deniz kumuyla yapılmak suretiyle, hurda demirlerin kullanılmasıyla atılan adımlar, bununla birlikte ruhsat olmadan,iskan olmadan yapılan inşaat ve yerleşimler büyük sıkıntı.

17 KAYBIMIZ VAR

Kaçak yapılan bu işlerle büyük bir sıkıntı yaşadık. Ne yazık ki şuan itibariyle 17 kaybımız var. 14 yaralımız ve aralarında yoğun bakımda olan vatandaşlarımız var. Durumlarının iyi olduğunu gördüm. Bütün bu olaylardan bir ders çıkarmamız lazım. Yerel yönetimlerin üzerinde de büyük sorumluklar var. Şimdi de bir yerel seçime gidiyoruz. Yatay mimariyi her zaman söylüyorum. Zemin etütlerimize dikkat etmemiz gerekiyor. İnanıyorum ki bundan sonraki sürece iktidarımızın ortaya koyduğu kentsel dönüşüm sürecine milletimiz de daha çok destek olacaktır. Her şeyi devletten beklememek lazım. İnşallah yerel seçimlerle birlikte bu adımlara daha da dikkat edeceğiz. Böylelikle vatandaşlarımız daha güvenle yaşama imkanı yaşamış olurlar.

AÇIK VE NET SÖYLÜYORUM…

Başsavcılığımız, bilirkişi heyetinin hazırlayacağı raporlara göre çalışmalarını başlattı. Bizzat kendim de bu süreci takip edeceğim. Bütün Bakan arkadaşlarımızla birlikte bu süreci yönetiyoruz. Bütün o bölgeyi incelemeye aldık. Tek tek binalar inceleniyor. Hangi binada durum nedir? Bakıyoruz. Açık ve net söylüyorum. “Buralarda oturmaya müsait değil” kanaati oluştuğu takdirde “acaba müsaade eder misiniz filan demeyeceğiz. Kentsel dönüşüm, değişimi kesinlikle uygulayacağız.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!