SON DAKİKA

CUMHUR İTTİFAKINA ANKET ŞOKU! YÜZDE 40’IN ALTINA İNDİ

Yerel seçimlere kısa bir süre kala AKP’nin son yaptırdığı anketlere göre Cumhur İttifakı’nın oyları yüzde 38’in altına indiği, AKP ve MHP yöneticilerinin anket sonuçlarından çok rahatsız oldukları belirtiliyor.

Bu haber 20 Mart 2019 - 16:10 'de eklendi.

AKP’nin son yaptırdığı anketlere göre Cumhur İttifakı’nın oyları yüzde 40’ı bile bulamıyor. Önceki anketlerde kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 38 dolayında çıkan oy oranının, son yapılan ankette yüzde 39 olduğu belirtiliyor. AKP kulislerinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ittifak için hedeflediği yüzde 52 oranının yakalanmasının mümkün olmadığı, bu ekonomik koşullarda ittifakın oy oranının yüzde 40’ı geçmesinin bile büyük bir başarı olacağı kaydediliyor. İttifakın parti tabanlarında tam olarak benimsenemediği vurgulanırken, Ankara’yı kaybetme riskinden yola çıkılarak ittifak yapılmasıyla AKP açısından diğer tüm illerin riske atıldığı eleştirisi yapılıyor.

Seçime 12 gün kala tüm devlet ve parti olanaklarıyla propaganda çalışmalarını hızlandıran AKP, kamuoyu anketleri ve sahadan gelen analizlerle durum değerlendirmesi yapıyor. İttifak yapılan ve yapılmayan illerin durumu, muhalefet adaylarının güçlü olduğu yerler ve riskli iller masaya yatırılırken, bugüne kadar uygulanan seçim stratejisinin artı ve eksileri ile söylemlerin seçmendeki etkisi, bundan sonra partinin oyunu artırabilmek için neler yapılması gerektiği üzerinde duruluyor.

Parti kulislerinde, son kamuoyu anketleriyle bağlantılı olarak şu değerlendirmeler yapılıyor:

UCUMHUR İTTİFAKI’NIN YÜZDE 40’IN ÜSTÜNE ÇIKMASI BÜYÜK BAŞARI OLUR

24 Haziran seçimine giden süreçte olduğu gibi yerel seçime gidilirken de bazı söylemlerde ve seçim stratejisinde hatalı durumlar var. ‘Beka’ söylemini, MHP’nin tabanında tuttu, ancak partinin kendi seçmen kitlesinde çok büyük bir yansıması olmuyor.

Seçmenin birinci önceliğini yaşadığı ekonomik sıkıntılar oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçim için hedef olarak koyduğu 24 Haziran seçimlerinde alınan yüzde 52’lik oy oranına ulaşılması mümkün gözükmüyor. Cumhur İttifakı’nın yüzde 40’ın üzerine oy alması büyük bir başarı olur.

Yerel seçimde ittifak sıkıntılı: ‘Ankara’yı kaybetme’ korkusuyla MHP ile yapılan ittifak henüz parti tabanında tam olarak benimsenmedi. Parti Ankara için diğer illeri de sıkıntıya soktu. Eğer yerel seçimde ittifak yapılmamış olsaydı partinin oyu düşse bile kaybedeceği belediye başkanlığı çok fazla olmazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin İzmir’de başlattıkları ortak mitinglerin Ankara ve İstanbul’da sürmesiyle belki tablo değiştirilebilir.

SEÇMEN, MANSUR YAVAŞ’TA KENETLENDİ

Mansur Yavaş’la ilgili gündeme getirilen son iddialar için partinin duruşuyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bazı parti yöneticileri, ‘Getirisi olduğu kadar götürüsü de olacaktır. Sandığa gitmemeyi düşünen CHP seçmeni kenetlenecektir’ görüşünü dile getiriyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!