SON DAKİKA

ÇIRAY’DAN KIZILAY’IN ENSAR VAKFI’NA AKTARDIĞI BAĞIŞA İLİŞKİN YAZILI SORU ÖNERGESİ

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray, Kızılay’ın “Başkentgaz” tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarınıEnsar Vakfı’na aktarmasının arkasındaki gerçekleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’asordu.

Bu haber 29 Ocak 2020 - 21:27 'de eklendi.
Abone ol

Çıray önergesinde, “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin hemen ardından Kızılay Genel Müdürü Kerem Kınık, katıldığı canlı yayında SMS ile 10 TL maddi yardım çağrısı yapmış ve tepkilere neden olmuştur. 1999 senesinde meydana gelen büyük depremin ardından uzun yıllar toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığı kamuoyunu meşgul etmeye devam ederken ortaya çıkan bir belge ile Kızılay’ın kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası gündeme gelmiştir” dedi.

Kızılay’ın “Başkentgaz” tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve yurtlarda kalan çocuklara cinsel istismar davasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na aktarılması noktasında kendisine Başkentgaz tarafından muvafakat verildiği ve Başkentgaz’ın bu doğrultuda 29 Aralık 2017’de yüklü miktarda bağış yaptığının iddia edildiğini belirten Çıray,  Ülkenin can kaybı ve yıkımlarla sonuçlanan böylesine büyük doğal afet yaşadığı bir süreçte kamuoyundaki bu iddiaların aydınlatılması için şu soruları yöneltti:

  • Dönemin Başkentgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzasıyla gönderilen belge ile Kızılay’a tam 8 milyon dolar bağışlandığı, bu bağışın sadece 75 bin dolarının Kızılay’a verildiği geri kalan 7 milyon 925 bin doların ise Ensar Vakfı’na aktarıldığı doğru mudur?
  • Kızılay’ın kurumsal yardım faaliyetlerini daha iyi yürütmesi için kendisine özel kişiler veya özel kuruluşlar ve şirketler tarafından yapılan bağışları başka kurum ve özel vakıflara aktarması doğru ve meşru mudur?
  • Kızılay başka kuruluşlara da Ensar Vakfına yaptığı türden bağışta bulunmuş mudur?
  • Başkentgaz, özelleştirme sürecinin ardından Torunlar GYO’ya satılmıştı. Başkentgaz’ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı doğru mudur? Eğer
  • doğruysa bunun sebebi vergiden muaf olmak için midir?
    Ensar Vakfı’na aktarılan 7 milyon 925 bin dolarlık mali kaynak vakıf tarafından nereye harcanmıştır?

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR