SON DAKİKA

CHP’nin ‘Arakan için Meclis komisyonu kurulsun’ talebi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Arakanlı Müslümanlara uygulanan ordu şiddetinin araştırılması için Meclis’te

Bu haber 28 Eylül 2017 - 11:07 'de eklendi.
Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Arakanlı Müslümanlara uygulanan ordu şiddetinin araştırılması için Meclis’te komisyon kurulması talebi reddedildi.

CHP’li Tanrıkulu, tüm partilerden seçilen vekiller, STK temsilcileri ve insan hakları aktivistlerinden oluşacak heyetle Meclis aracılığıyla bölgeye giderek inceleme yapılmasını talep etti. Tanrıkulu, Myanmar’daki MAuk Nan Yar kentinde 3 Ağustos’ta bilinmeyen bir yere götürülen yaklaşık 100 köylü ve Myanmar-Bangladeş sınırında mahsur kalan 2 bin Arakanlı Müslüman’ın akıbetiyle ilgili de bilgi edinilmesi gerektiğini belirtti.

Sputnik’in haberine göre; Buna gerekçe olarak da 12 Mart 1995’de İstanbul Gazi Mahallesi’nde bir kahvehanenin taranmasıyla başlayan olayların araştırılması için Meclis’te özel bir komisyon kurulmasını gösteren Tanrıkulu, buna benzer bir komisyon kurulmasını istedi. Diken.com.tr’de yer alan habere göre, Tanrıkulu’nun talebi reddedildi.

CHP’li vekile Meclis başkanlığından gönderilen ret yazısında şunlar kaydedildi:

“Yazınızda örnek olarak kurulduğunu belirttiğiniz komisyon, bilinen anlamda bir meclis araştırma komisyonu değildir ve komisyonun kuruluşunda Meclis Başkanlığı’nın bir rolü bulunmamıştır. Başkanlığımıza yaptığınız başvurunuz bir meclis araştırması önergesi niteliğinde olmadığından talebinizin karşılanması ilgili mevzuat gereğince mümkün değildir. Bu nedenle Başkanlığımızın bu konuda yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tanrıkulu, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’le birlikte 4 Ağustos’ta meclis başkanlığına Gazze’deki insan hakkı ihlallerinin araştırılması için bir komisyon kurulmasını önermiş ancak öneri yine benzer gerekçelerle reddedilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!