SON DAKİKA

CHP’li Tüm: OHAL’den sonra intihar vakalarında korkunç artış

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, OHAL’in ilan edilmesiyle birlikte ekonomik nedenlerle intihar

Bu haber 09 Ekim 2017 - 17:24 'de eklendi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, OHAL’in ilan edilmesiyle birlikte ekonomik nedenlerle intihar ederek yaşamına son veren kişi sayısının arttığını iddia etti.

Cuma günü İzmir’in Ödemiş ilçesinde 17 yaşındaki Caner Taşpınar’ın borçları yüzünden bunalıma girmesi nedeniyle kendini astığını hatırlatan CHP’li Tüm, bu yıl içerisinde geçim zorluğu veya işsizlik nedeniyle onlarca intihar vakasının yaşandığını ifade etti.​

“OHAL Türkiyesi’nde intihar eylemi psikolojik değil, sosyolojik ve ekonomik bir boyut taşıyor!”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yazılı soru önergesi veren CHP’li Tüm, konuya ilişkin şunları söyledi: “Son bir yılda intihar vakalarının sayısında korkutucu bir artış yaşanıyor. Özellikle OHAL’den sonra ülkenin içine girdiği ekonomik çıkmaz, şirketlerin batması, kamudan haksız yere ihraç edilme, kredi borçlanmasındaki ciddi artış ve geleceğe dair umutsuzluğun artması gibi birçok etmen insanları yaşamlarına son vermeye itiyor. Geçtiğimiz gün İzmir’de bir genç borçları nedeniyle intihar etti. Yine İzmir’de Ağustos ayında atanamayan öğretmen intiharıyla karşılaştık, daha önce yine Mayıs ayında bir atanamayan öğretmenin daha cebinde 6 TL’yle intihar ederek yaşamına son verdiğini üzüntüyle gördük. Çoğunun intihar notlarında da benzer şeyler yazıyor. İntihar korkarım ki artık psikolojik bir vaka değil, sosyolojik ve ekonomik bir olaya dönüşmektedir. AKP’nin yarattığı güvensizlik ve belirsizlik iklimi, özellikle gençleri ‘güzel bir geleceğe’ dair algısını yerle bir etmektedir. Sağlıklı bir toplumu inşa etmek için gençleri geleceksizliğe mahkûm eden bu anlayışın bir an önce sonlandırılması şarttır. 2019’da da bunu hep birlikte başaracağız.”

“20 Temmuz OHAL ilanından sonra ekonomik zorluk veya işsizlikten dolayı intihar eden kişi sayısı kaçtır?”

CHP’li Tüm, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’ya verdiği önergesinde şu soruları yöneltti:

  1. İktidarınız döneminde intihar eden kişi sayısı kaçtır? Nüfus oranı dikkate alındığında kaba intihar hızının en yüksek olduğu şehirler hangileridir?
  2. Bakanlığınızın intiharların nedenlerine ilişkin bir çalışması var mıdır? İntihar vakalarına en çok hangi yaş grubu, cinsiyet, meslek gruplarında rastlanmaktadır?
  3. İntiharların yüzde kaçı sağlık, aile içi geçimsizlik veya geçim zorluğu gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır?
  4. 20 Temmuz OHAL ilanı itibariyle ticari başarısızlıktan, ekonomik zorluktan veya işsizlikten dolayı intihar eden kişi sayısı kaçtır?
  5. Son bir yılda, intihar girişiminde bulunan kamu çalışanı sayısı kaçtır? Bu kişilerden kaçı OHAL gerekçesiyle çıkarılan KHK’larla açığa alınmış veya kamudan ihraç edilmiştir?

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!