SON DAKİKA

CHP’li Tanrıkulu: Marmara Üniversitesinde öğrencilerin inancı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Marmara Üniversitesi’nde bir anketle öğrencilerden inançlarının sorgulandığı

Bu haber 28 Aralık 2017 - 20:20 'de eklendi.
Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Marmara Üniversitesi’nde bir anketle öğrencilerden inançlarının sorgulandığı iddiasını Meclis’e taşıdı.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Marmara Üniversitesinde anketi Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Marmara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ders alışverişi yapmak amacıyla kullandıkları ortak bir ‘Whatsapp Grubuna’, İlahiyat Fakültesi tarafından gönderilen bir ankette öğrencilerinin cevaplaması için sorular yöneltildiği, öğrencilerden isim, soy isim ve üniversitede kaçıncı yıl olduğunun belirtilmesinin istenildiği, öğrencilere herhangi bir dine mensup olup olmadıkları, kişinin kendisini dindar biri olarak görüp görmediği gibi sorular sorulduğuna yönelik iddialara değindi.

Söz konusu iddianın doğru olup olmadığı sorusunu yönelten Tanrıkulu, ankette öğrencilere, herhangi bir dine mensup olup olmadıkları, kişinin kendisini dindar biri olarak görüp görmediği gibi sorular sorulduğu iddiasının doğruluğunu sordu.

Anketi gönderen öğrencinin anket görsellerini yolladıktan sonra özel olarak, “Özellikle Tanrı tanımaz, Şia, Alevi… Yani Türkiye’de çoğunlukta olmayan inanç sistemlerine sahip olan arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa çok sevinirim” dediği iddiasına dikkat çeken Tanrıkulu, Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

  • Tüm iddialar doğru ise, İlahiyat Fakültesi tarafından verildiği iddia edilen bu anket ile üniversitelerde din, inanç, mezhep vb. konularda fişleme mi yapılmaktadır?
  • Anketi gönderen kişi ya da kişiler hakkında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?
  • Anket İlahiyat Fakültesi tarafından gönderilmişse, konu ile ilgili olarak Fakülte ve Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!