SON DAKİKA

CHP’li Erdoğdu’dan akaryakıt zamlarına tepki

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye’de akaryakıttan yüzde 60’ın üzerinde vergi alındığını,

Bu haber 30 Ekim 2017 - 18:18 'de eklendi. Son Güncelleme30 Ekim 2017 - 22:05

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, akaryakıtta uygulanan zamlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Erdoğdu, benzine 25 Ekim’de yapılan 9 kuruşluk zamma ek olarak, yarından geçerli olmak üzere benzine 12 kuruş, motorine de 17 kuruş daha zam yapıldığına işaret ederek, “Son 5 günde yapılan zamlarla vatandaşın sırtına günlük 10 milyon TL vergi daha bindi. Eğer yılsonuna kadar benzine zam yapılmazsa vatandaşlar 3 milyar 600 milyon TL daha fazladan vergi ödeyecek. Ama AKP’nin uluslararası petrol fiyatlarını ve döviz kurlarını bahane ederek neredeyse her hafta zam yaptığını göz önüne alırsak, vatandaşın sırtına binecek vergi yükünün daha da ağırlaşacağını tahmin etmek zor değil” dedi.

“Vatandaş büyük işletmelerden fazla vergi ödüyor”

Kendi gelir grubu içinde benzin fiyatı en yüksek olan ülke olduğumuzu ifade eden Erdoğdu, açıklamasını şu görüşleri dile getirdi: “Türkiye’de akaryakıt üzerinden alınan vergiler gelirimiz Avrupa ülkeleri ile denkmişçesine uygulanıyor. Bu da vatandaşların alım güçlerini düşürüyor. Toplu taşımayla bile olsa işine gitmek için ortalama 5 litre benzin tüketen ortalama gelire sahip bir kişi, günlük gelirinin 4’te 1’ini benzine harcıyor. Her gün işe giden vatandaşlar, devlete büyük işletmelerin ödediğinden daha fazla vergi aktarmak zorunda kalıyor. AK Parti vergi alması gereken kesimlerden vergi alamıyor ve bu acziyetin faturasını da yoksul yurttaşların sırtına yüklüyor. Mevcut vergi politikalarıyla AK Parti vergi topladığı kesimleri, yine bu vergiler nedeniyle yoksulluğa sürüklüyor.”

“Zamlar enflasyonu, enflasyon faizleri yükseltecek”

Yapılan zamların enflasyon üzerinde de baskı yaptığını hatırlatan Erdoğdu, “Akaryakıta yapılan zamlar akaryakıt üretimin temel girdisi olduğu için iğneden ipliğe her ürünün fiyatına bu zamlar yansıyacak. Bu zamlar enflasyonu, enflasyon faizleri yükseltecek. Yüksek faiz yatırımları düşürüp yüksek işsizliği daha da yükseltecek. Sonuçta geçim sıkıntısıyla boğuşan milyonlarca insanımızın hayatı daha da zorlaşacak” dedi.

Akaryakıt zamlarının döviz artışları ile açıklanabilmesinin mümkün olmadığını, benzin ve motorin fiyatlarının 2017 yılı başından beri dolar bazında yüzde 10 pahalandığını kaydeden Erdoğdu, “Aynı dönemde Eylül ayından itibaren doların fiyatının artmasına rağmen dolar halen sene başındaki TL değerinin altındadır. Europe Brent Spot fiyatında ise yüzde 5’in altında bir seviyededir. Diğer bir deyişle, küresel akaryakıt fiyatlarındaki değişimde AKP’nin akaryakıt zamlarının nedeni olamaz” diyerek sözlerini tamamladı.

(İHA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!