CHP’den OHAL’de Yeter Forumu sonuç bildirgesi yayımlandı

CHP İşçi Sendikaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığınca düzenlenen “OHAL’de Yeter Forumu”nun

CHP’den OHAL’de Yeter Forumu sonuç bildirgesi yayımlandı
Yayınlama: 15.01.2018
11
A+
A-

BirGün Ankara

CHP İşçi Sendikaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Olağanüstü Hal’in (OHAL) 18 aydır kaldırılmamasının ardından “OHAL’de Yeter Forumu” düzenledi. Forumun ardından bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

OHAL’in Türkiye’nin olağan rejimi haline gelmesine izin verilmeyeceği vurgulanan bildirgede, OHAL’in demokrasiye ve Cumhuriyet’e yönelik bir operasyon olduğuna dikkat çekildi.

“Muhalifleri bastırma aracı”
OHAL’in normal prosedürlere göre kural olarak değil bir istisna olarak uygulanması gerektiği belirtilen bildirgede şu ifadelere yer verildi:

İktidar, yasal temelleri olmayan OHAL’i ilan ederken bunun kısa süreli olacağını ifade etmiştir. Ne var ki OHAL, üç aylık periyotlarla uzatılarak “Yeni Türkiye’nin” olağan rejimi haline gelmiş bulunuyor. Hukuk kuralları ile yönetilmesi gereken OHAL, AKP iktidarının muhalif tüm kesimleri bastırmasının aracı haline getirilmiştir.

“Gülmen ve Özakça görevlerine iade edilmeli”
OHAL’in hedef aldığı toplumun tüm kesimleri olarak bir çağrı yapıyoruz.

*OHAL derhal kaldırılmalı ve KHK düzenine son verilmelidir.

*TBMM’nin yasama ve denetleme yetkisi tekrar teslim edilmeli, gasp edilen milletvekili hakları iade edilmelidir.

*657 Sayılı Yasa’ya uygun olarak ihraç edilenlerin haklarındaki ihraç işlemi, açığa alma işlemine dönüştürülerek, kendilerine adli ve idari adil yargılanma hakkı tanınmalıdır.

*İhraçları nedeni ile açlık grevine giren ve bugün 313’üncü günü geride bırakan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça görevlerine iade edilmelidir.

*İfade, konuşma ve basın özgürlüğü üzerindeki baskılar sona erdirilerek, yaptıkları haberler, yazıları ve konuşmaları nedeniyle cezaevinde bulunan basın emekçileri özgürlüklerine kavuşturulmalıdır.

*FETÖ ile uzaktan yakından alakaları olmamasına karşın, yalnızca muhalif oldukları için hukuka aykırı olarak kapatılan demokratik kitle örgütleri bir an önce açılmalı, el konulan yazılı ve görsel medya kurumları teslim edilmelidir.

*Cinsiyetçi, ayrımcı, anti-laik, bilim dışı uygulamalarla doldurulan eğitim programlarına derhal son verilmelidir.

*OHAL döneminde gerçekleştirilen tüm idari işlemler ve kamu ihaleleri bağımsız bir komisyon tarafından incelenmelidir.

*Paramiliter oluşumlar ile ordu ve polis teşkilatındaki gayrimeşru siyasi oluşumlara ilişkin iddialar, bağımsız yargı organlarınca incelemeye alınmalıdır.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı