SON DAKİKA

CHP’den malvarlığı resti

AKP’ye dair haksız kazanç ve rüşvet iddiaları gündemden düşmezken, CHP “Kılıçdaroğlu ve ailesinin mal varlığı araştırılsın”

Bu haber 13 Aralık 2017 - 9:03 'de eklendi. 62

AKP’li isimlerin haksız kazanç sağladığı ve rüşvet aldığı iddialarının gündemden düşmediği süreçte, CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve ailesinin mal varlıklarının araştırılması için Meclis’te önerge verdi.

Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile CHP’li vekillerin imzasıyla sunulan önergede, “Diğer tüm siyasi parti liderlerine de örnek olması açısından, CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, eşi, oğlu, kızları, damadı ve dünürleri dahil tüm aile fertleri ve yakınlarının mal varlığının ve kaynaklarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” denildi.

‘Manevi linç’
CHP’li vekiller, yandaş medya ile bazı AKP’li yöneticilerin “Kılıçdaroğlu’nun kızının İstanbul Ataşehir’de aldığı bir ev üzerinden haksız mal edindiğine” yönelik iftiraları ortaya attığına dikkat çekti. Önergede, “Kişisel kazanç ve helal parayla alınan bir apartman dairesi üzerinden, AKP yöneticilerinin ve yakınlarının haksız kazanç sağladıkları ve rüşvet aldıklarına ilişkin belgelerin ortaya saçıldığı bir dönemde, CHP Genel Başkanı ve CHP’yi yıpratmak amacıyla, hayatı boyunca dürüstlüğü rehber edinmiş ve hiçbir yolsuzluğa adı karışmamış insanlar hedef gösterilerek manevi bir lince maruz bırakılıyor” denildi.

‘Hesap vermek siyasi sorumluluktur’
Önergede ayrıca şu ifadelere yer verildi; “En yaygın ve yalın haliyle kamu gücünün siyasetçiler ve kamu görevlilerince özel çıkarlar için kötüye kullanılması şeklinde tanımlanan yolsuzluklar toplumun devlete ve adalete olan güvenini temelden sarsıyor. Güçlü ve sağlıklı işleyen bir demokratik sistem kurulabilmesi için siyasetçi ve bürokratların devlet kurumları ve kamusal varlıkların yönetiminde saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymaları, mal varlıklarındaki değişiklikleri kamuoyu ile paylaşmaları yolsuzlukların önlenmesi açısından önemlidir. Yolsuzlukların önlenebilmesi adalet, eşitlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine dayalı bir yönetim anlayışının başta siyasi parti genel başkanları olmak üzere tüm siyasetçiler ve üst düzey kamu yöneticileri tarafından benimsenmiş olmasına bağlıdır. Temiz siyaset yapanlar hesap vermekten hiçbir zaman korkmazlar, dürüst olduklarını her fırsatta topluma ispatlamaktan kaçınmazlar ve halka hesap vermeyi siyasi ve kişisel bir sorumluluk olarak kabul ederler.”

‘Ankara’daki beyler cesaret edebilir mi?’
Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti Man Adası’ndaki Bellway adlı off-shore şirketle yaptığı 15 milyon dolarlık para transferine dair belge ve dekontlarını göstermişti. CHP’nin konuyla ilgili Meclis araştırması başlatılması için verdiği önerge AKP oylarıyla reddedilirken siyasette mal varlığına dair bir tartışma başlamıştı.

Kılıçdaroğlu, önceki gün Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında konuyu gündeme getirmiş ve şu çağrıyı yapmıştı: “Buradan CHP milletvekillerine söylüyorum, benim ailem, çocuklarım, torunum, damadım, hatta ve hatta dünürlerim, hepsi için araştırma önergesi verin ve hepsi araştırılsın. Hiçbir tereddüdüm yok. Beş kuruş bulursanız beş kuruş, gelip bu kürsüden özür dileyeceğim. Ama ben bu Ankara’daki beylere de seslenmek isterim. Benim gösterdiğim cesareti siz gösterebilir misiniz?”

***

AKP: Siyasi manevra

Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Mustafa Şentop, CHP’nin önergesini ‘siyasi manevra’ olarak değerlendirdi. Şentop, “Bir bakalım, bir görelim. Türkiye, bu tür numaraları daha önce yaşadı, 1990’lı yıllarda da bu tür şeyler oldu. Malumunuz, 1990’lı yılların ortasında liderlerin mal varlığı tartışması yaşanmıştı. Daha sonra ‘seninki de araştırılsın, benimki de araştırılsın, ben veriyorum, sen ver’ derken hiçbir araştırma yapılmamıştı. Bunlar siyasi manevralardır, bunları biliyoruz” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın