CHP’den genel başkanlığa adaylığını açıklayan Kocasakal’a tepki

MYK toplantısı sonrasında parti binasında açıklamalarda bulunan Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu Almanya’da tedavi gören Deniz Baykal’ı Münih’te ziyaret edeceğini belirterek, “İyi haberler alıyoruz bu bizi sevindiriyor, bir an önce sağlığına kavuşup ülkeye dönmesini hem biz hem ülke siyaseti bekliyor” ifadelerini kullandı.

CHP’den genel başkanlığa adaylığını açıklayan Kocasakal’a tepki
Yayınlama: 17.01.2018
3
A+
A-

MYK toplantısı sonrasında parti binasında açıklamalarda bulunan Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu Almanya’da tedavi gören Deniz Baykal’ı Münih’te ziyaret edeceğini belirterek, “İyi haberler alıyoruz bu bizi sevindiriyor, bir an önce sağlığına kavuşup ülkeye dönmesini hem biz hem ülke siyaseti bekliyor” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tahliye kararına yerel mahkemelerin direnmesini değerlendiren Tezcan, “Geçtiğimiz hafta skandal sayılabilecek bir yargı uygulamasıyla karşı karşıya kaldık” diye konuştu. Tezcan, şöyle devam etti:

“AYM önemli dönüş yaptı kararlarıyla. Tutuklu gazetecilerle ilgili hal ihlali kararı verdi ve tahliye edilmelerine işaret etti. Bir hukuk devletinde beklenen olması gereken şuydu: mahkemenin tahliye kararı vermesi. Mahkemeden AYM kararına uymasını bekledik ama mahkeme uymadı. Bunun yerine Sayın Erdoğan’ın talimatına uymayı yeğledi. İktidarın emrine uymayı yeğledi. Mahkemenin yaptığı suçtur. Hukuka aykırı şekilde görevini suistimal etmiştir Hukuk düzeninin olmadığı yerin adı darbe düzenidir. Bu tablo 20 Temmuz OHAL darbesinin yarattığı tablodur. Görüyoruz ki yargı, hukuk sarayın sınırları içine hapsolmaya başlıyor. Yargı kendisini sarayın sınırlarına hapsetmiştir.”

‘OHAL’İ ALTINCI KEZ UZATMANIN HAZIRLIĞINI YAPIYORLAR’

“OHAL’i i altıncı kez uzatmanın hazırlığını yapıyorlar. Parlamentoya bunu indirecekler. Bu iktidar uyuşturucu, bonzai bağımlısı gibi OHAL bağımlısı olmuşlardır. Bu milleti cendere altında tutmaktadır. Parlamento kendi işlevini haklı ve doğru noktada tutmak istiyorsa yetkilerine sahip çıkmalıdır. Bu sıkışmışlığın içinde vatandaş kendisini yaktı Meclis önünde. Onu yakan OHAL düzeni. AK Parti iktidarının 2018’de Türkiye’ye layık gördüğü tablo bu tablodur. Bu milletin ayıbı değildir iktidarın ayıbıdır. Bu ayıp OHAL’i i uzatmaya oy verecek olan milletvekillerinin ayıbıdır.”

‘KÖRLE YATAN ŞAŞI KALKAR’

Tezcan, AK Parti-MHP ittifakını eleştiren CHP hakkında MHP sözcülerinin açıklamalarının anımsatılması üzerine, “Açıklamaları ibretle, dikkatle izliyoruz. Körle yatan şaşı kalkar atasözünü hatırlatıyorum. MHP, AKP’ye yanaştığı ölçüde onun diline de uyuyor. Onlara söyleyeceğimiz tek şey şaşı kalmamaya özen göstersinler” dedi.

‘İL BAŞKANIMIZ UNUTULAN NEZAKETİ GÖSTERDİ’

Tezcan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Gezi olayları sırasında attığı tweet nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özür dilemesine ilişkin, “İl başkanımız siyasette unutulan nezaketin ne olduğunu basın toplantısında göstermiş oldu” ifadesini kullandı.

Tezcan, Ümit Kocasakal’ın CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklamasına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

‘BEĞENMEYİP ADAY OLANLAR OLABİLİR’

“CHP’nin üyesi olan herkes aday adayı olabilir. Aday adayı olanların aday olabilmesi için delegenin yüzde 10 imzasını alıp kurultay divanına vermesi gerekir. Herkes aday adayı, aday olabilir. Ancak hiç kimse aday olurken CHP’nin pozisyonunu ve durduğu hattı kendi keyfine göre tartışmaya açma imkanına, yetkisine, hakkına sahip değildir. CHP kuruluşundan bu yana misyonu belli bir partidir. Misyonu hem CHP’nin kuruluş değerlerini koruyan, hem ulusal bütünlüğümüzü koruyan, hem de Kurtuluş Savaşını Kuvayı Milliye ruhunu sosyal demokrasinin evrensel ilkeleriyle buluşturan bir siyasi partidir. Partinin kimliği parti programında bellidir, açar okurlarsa kimliği net anlatılır. Bugünkü partinin yönetim anlayışı bu kimlikten zerrece sapmayan bir yönetim anlayışıdır. Buna rağmen beğenmeyip aday olanlar olabilir, onun da yönetimi bellidir.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı