SON DAKİKA

CHP ‘tek adam ittifakına’ karşı

AB büyükelçileriyle bir araya gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, AKP-MHP ittifakına ilişkin “Türkiye’nin otokrasiye, tek adam

Bu haber 12 Ocak 2018 - 8:56 'de eklendi. 61

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim ittifakının otokrasiyi ve demokrasiyi savunanlar diye iki şekilde olacağını belirtti ve Türkiye’nin otokrasiye, tek adam rejimine teslim olmayacağı mesajını verdi.

Kılıçdaroğlu, Ankara’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen çalışma kahvaltısının ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ortak basın toplantısı düzenledi.

16 Nisan ‘işbirliği’
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, toplantıda seçim ittifakları konusunun da görüşüldüğünü belirtirken, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun mesajlarını aktardı.

Yılmaz, şu ifadeleri kullandı; “Özellikle AKP ve MHP’nin açıklamış olduğu ittifak, bu konuları sordu Sayın Büyükelçiler. Biz de yakından izlediğimizi, zaten bu ittifak sürecinin 16 Nisan Referandumu’nda bir şekilde cereyan ettiğini, aslında Türkiye’de ittifakın iki kesim arasında; otokrasiyi savunanlar bir de demokrasiyi savunanlar arasında olacağını, otokrasiyi, tek adam rejimini savunuların kendi aralarında uyum sağlayabileceğini ama demokrasi bileşenlerinin sayısının giderek artacağını ve Türkiye’nin otokrasiye ve tek adam rejimine teslim olmayacağını belirttik. Sayın Genel Başkanı’mız bunlara vurgu yaptı.”

‘AB değerleriyle yeniden bütünleşme’
Türkiye’nin iç ve dış konularının kapsamlı bir şekilde ele alındığını belirten Öztürk Yılmaz, “Türkiye-AB ilişkileri, içeride sistemin maruz kaldığı zorluklar, erken seçim ihtimali, muhtemel ittifaklar, uyum yasaları ve sürece ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yaptık” diye konuştu.

Dış politikaya ilişkin ise Türkiye’nin özellikle Rusya, ABD ve AB ile ilişkileri konusunun geniş bir şekilde görüşüldüğünü kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti; “Bizim amacımız şudur; Türkiye’nin AB değerleriyle tekrar bütünleşebilmesi, demokrasiyle, insan haklarıyla, hukukun üstünlüğüyle tekrar uyumlu bir ülke haline gelebilmesi için çaba sarf ediyoruz. Bizim parti olarak bu konudaki çabamıza destek veren bütün taraflarla işbirliği içinde çalışmak istiyoruz.”

Diyalog mesajı
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de, “Kılıçdaroğlu ile beraber Türkiye’deki mevcut siyasi durumu, ekonomik durumu, uluslararası ilişkileri ele aldık; özellikle Ortadoğu, Rusya, ABD. En önemlisi Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri derinlemesine ele alma fırsatı bulduk” diye konuştu.

Olumlu bir yaklaşım gördüklerini kaydeden Berger, “Sayın Başkan, AB ile yakın ilişkilerin sürdürülmesi arzularını ve bu yönde yoğun çaba gösterdiklerini dile getirdi. Bizler de AB olarak diyaloğu sürdürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın