SON DAKİKA

CHP bir kez daha AYM’de, konu bu kez içtüzük teklifi

CHP, TBMM İçtüzüğündeki değişikliklerini Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşımaya hazırlanıyor. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök,

Bu haber 15 Eylül 2017 - 9:00 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

CHP, TBMM İçtüzüğündeki değişikliklerini Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşımaya hazırlanıyor. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, başvuru için hazırlıklarını yaptıklarını duyurdu.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Gök, “İçtüzük konusunda Anayasa Mahkemesi’ne gidiş ile ilgili gelişme var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi; “Planlamamızı yarın başvurmak üzere yapıyoruz. Son hazırlıkları yaptım. Redaksiyonu yapıyorum. Öğleden sonra Meclis Başkanı’na imzalatırsak, buradaysa, yarın [bugün] itibarıyla planlamamızı ona göre yapıyoruz” dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman önceki gün içtüzük değişikliğinin Meclis’e geleceğini açıklamış; AKP Sözcüsü Mahir Ünal da bu konuda ‘mutabakat arayacaklarını’ açıklamıştı.

İktidar ikiyüzlü
Levent Gök’ün gündemindeki bir diğer konu ise, sürekli CHP’yi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan AKP iktidarı ve Erdoğan vardı.

Gök, şu ifadeleri kullandı; “Cumhurbaşkanı mı AKP Genel Başkanı mı hangi sıfatıyla ne zaman nerede konuştuğu belli olmayan Recep Tayyip Erdoğan, yine kükremiş ve Genel Başkanımıza ‘sen kimsin ya terörü nasıl önleyeceksin’ diye üslubu, nezaketi bir kenara bırakan, son derece vahim bir konuşma yapmıştır. Aslında Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanımıza ‘sen terörü nasıl önleyeceksin’ derken kendi acizliğini gösteriyor, onu kapatmaya çalışıyor. AKP böyle ikiyüzlü bir partidir, iktidar ikiyüzlüdür. Hani bu anayasa değişikliği geçince terör bitecekti? Neredesin Recep Tayyip Erdoğan, o sözlerini unuttun mu?”

Sen kimsin esas!
Erdoğan’a “Bir gün öylesin bir gün böylesin, yanardöner bir siyasi kimlik. Bir gün söylediğini ertesi gün reddediyor” diye seslenen Gök, şöyle devam etti; “Recep Tayyip Erdoğan dön aynaya bir bak sen kimsin esas? Ben de soruyorum Recep Tayyip Erdoğan, sen FETÖ’ye ne istedilerse veriyorsun, PKK’ya ne istediler de vermedin ya da ne istedilerse verdin. Anlat bunları. Terörün bu hale gelmesinin sorumlusu bu iktidardır, Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde AKP iktidarıdır.”

HDP ile ittifak var mı?
Levent Gök, bir soru üzerine HDP ile ittifak konusuna da değindi. Gök, “Biz CHP olarak toplumun tümünü kapsayan projelerimizle ve iddialarımızla yolumuza devam ediyoruz. Her partinin ayrı programı vardır. Her partinin farklı idealleri vardır. Biz yolumuza CHP olarak devam ediyoruz. Herhangi bir partiyle bir ittifak düşüncemiz yoktur” dedi.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play