Canikli: Trump’ın aldığı karar büyük bir hata, bunu kendisi de görecek

Bayrampaşa’da bir otelde Giresun Vakfının organize ettiği dayanışma gecesinde yaptığı konuşmada, Kudüs ile ilgili Trump’ın aldığı kararın büyük bir hata olduğunu ve bunu kendisinin de çok kısa süre içerisinde göreceğini ifade eden Canikli, “Çok büyük bir hatadır.

Canikli: Trump’ın aldığı karar büyük bir hata, bunu kendisi de görecek
Yayınlama: 10.12.2017
0
A+
A-

Bayrampaşa’da bir otelde Giresun Vakfının organize ettiği dayanışma gecesinde yaptığı konuşmada, Kudüs ile ilgili Trump’ın aldığı kararın büyük bir hata olduğunu ve bunu kendisinin de çok kısa süre içerisinde göreceğini ifade eden Canikli, “Çok büyük bir hatadır. İsrail devleti, işgalci, zulmeden devlet özelliğini artırarak devam ettiriyor. Atalarımız ne güzel söylemiş, ‘Zulüm ile abad olunmaz.’ Zulüm üzerine medeniyet tesis edilemez. Er veya geç zalimler hak ettikleri sonla karşı karşıya kalır. Şimdi İsrail devleti bu işgal, zulüm, kan ve gözyaşı üzerine o topraklarda özgür ve bağımsız yaşayabileceğini mi düşünüyor? Böyle bir şey olabilir mi? Açın tarihe bakın, bunun sayısız örnekleri var” diye konuştu.

‘BU KARAR, İŞGALE ONAY VERMEK DEMEKTİR’

Barış, adalet, hakkaniyet olmadan medeniyet olamayacağını vurgulayan Canikli, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün belki bir takım güçlü araçlara sahipsin, zulüm ediyorsun, işgal ediyor, yakıp yıkıyor, katliam yapıyorsun ama bunun üzerine hiçbir şekilde gelecekle ilgili hayaller kurulamaz. Bu İsrail için de geçerli. O nedenle İsrail hiçbir zaman bu katliam ve zulümler üzerine orada kalıcı bir şekilde medeniyet inşa edemez. Bu kararla bölge ve dünya daha belirsiz bir sürece sokulmuştur. Bu karar hem bölgemizde hem de dünyada çatışmaları daha da körükleyecek, kan ve gözyaşını artıracaktır. Başka hiçbir işe yaramayacaktır. Onun için başta Trump olmak üzere herkesin bu gerçeği görüp bir an önce bu yanlıştan dönmeleri gerekiyor. Adaletli, dengeli, makul, tarihi gerçeklerle örtüşen bir çözümün hayata geçirilmesi gerekiyor. Trump’ın bu kararı aslında işgale onay vermek anlamına gelir. Bugüne kadar İsrail’in yaptığı katliamlara, işgallere, zulme onay vermek anlamına gelir. Siz eğer zalimi ve katili cesaretlendirirseniz orada barış ve huzur olmaz. Özellikle radikal güç ve örgütlerin ortaya çıkması için de son derece uygun zemin oluşturur. Temennimiz bu yanlıştan bir an evvel dönülmesi.” 

‘ABD IRAK’A HUZUR BARIŞ DEMOKRASİ GETİRECEKTİ, 25 YIL GEÇTİ, TARUMAR OLMUŞ ŞEHİRLER KALDI’

Egemen ülkelerin bu topraklara sömürülmesi gereken yerler olarak baktığını, bu bakış açısı nedeniyle ortaya bu ibret verici tablonun çıktığını dile getiren Canikli, “ABD, Irak’a huzur, barış ve demokrasi getirecekti. Oysa 25 yıl geçti sonunda tarumar olmuş şehirler, hayatlar ve medeniyetler kaldı.” dedi.

Huzur ve barış getirmek için geldikleri Suriye ve Lübnan’da da aynı şeylerin yaşandığını kaydeden Canikli, şöyle devam etti: “Batı medeniyeti ve bugün dünyayı yönetenler, dünyaya huzur ve barış getiremiyorlar. Çünkü adaletli davranmıyorlar. Bu böyle gitmez. Kudüs’teki son gelişmeleri de bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Çünkü kararı alan aynı egemen devletler. Hep dediler ki, ‘Bizim amacımız DEAŞ ile mücadele etmek ve onu sonlandırmak.’ Bugün itibariyle bu örgütle mücadele bitti, hatta bugün Irak başbakanı sona erdiğine dair açıklama yaptı. DEAŞ ile mücadele için bu topraklara gelenlerin mücadele bittikten sonra sakinleşmeleri ve bölgeyi terk etmeleri beklenir ancak en ufak bir hareket yok. Demek ki gerçek niyetleri o değildi. DEAŞ diye üretilen terör örgütünün de birtakım projeleri hayata geçirmek için üretilmiş bir piyon olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı