SON DAKİKA

Bulgar kapısı da kapandı

Erdoğan ve Yıldırım, AB’ye üyelik konusunda ılımlı mesajlar vermeye çalışırken AB dönem Başkanı Borisov, birliğe üyelik

Bu haber 08 Ocak 2018 - 9:21 'de eklendi. 60

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde yaptığı Fransa ziyaretinde ülkenin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan AB konusunda beklediği desteği alamazken dün de AB dönem Başkanı olan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’dan benzer bir karşılık aldı.

İstanbul Balat’taki, demirden inşa edilen tek kilise olma özelliğini taşıyan Bulgar kilisesi (Sveti Stefan Kilisesi ), nam-ı diğer ‘Demir Kilise’nin 7 yıl süren restorasyon çalışması tamamlandı. Bulgar Ortodokslar için tarihi bir öneme sahip olan Demir Kilise dün Cumhurbaşkanı, Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un katılımıyla düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşma yapan liderler Türkiye-AB ilişkilerine dair dikkat çeken mesajlar verdi.

Erdoğan ve Yıldırım’dan AB mesajı
Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu dönemde Bulgaristan’ın farklı bir konumu da var. AB dönem başkanlığı kendilerinde. Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş bir mesaj olarak değerlendiriyorum” dedi.

Başbakan Yıldırım da, “Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığını üstlendiği bu süreçte ilave işbirliği imkanlarının ortaya çıkacağına inanıyorum. AB dönem başkanlığını alması dolayısıyla sayın Bulgaristan Başbakanı’nı tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.

Bulgaristan AB Dönem Başkanı
Avrupa Birliği Dönem Başkanı olan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise, Erdoğan ve Yıldırım’ın mesajlarını adeta geçiştirdi. Erdoğan’ın Fransa’da Macron ile yaptığı görüşmeye işaret eden Borisov, “Bizler elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Cumhurbaşkanı’nın Macron ile yaptığı görüşmeyi ilgi ile izledik. 2018’de Türkiye ile AB ilişkilerinin normalleştirilmesi için çaba harcamamız lazım” ifadelerini kullandı.

“Macron’u anlamak istemedim”
Fransa’daki basın toplantısında Macron, Türkiye’nin güncel durumunun AB’ye üyeliği konsuunda ilerleme yaşanmasına izin vermediğini, yeni başlıkların açıklamayacağını söyleyerek ‘imtiyazlı ortaklık’ tezine işaretle ‘Türkiye’nin AB sürecinin yeniden yorumlanmasından’ bahsetmişti.

Erdoğan’ın Fransa dönüşü yanında götürdüğü gazetecilere yaptığı açıklamalar ise dün bazı gazeteler yansıdı. Macron’un sözlerini sorulduğu Erdoğan, “Ben onun tam ne demek istediğini anlamak istemedim” dedi. Erdoğan, “Onların bizi anlamasına odaklanmayı tercih ettim. Ben ne demek istiyorum, o beni anlasın diye düşündüm” ifadesini kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın