SON DAKİKA

‘Boşuna uğraşmayın’ önerisi: AKP’deki FETÖ temizlenmez

AKP’de peş peşe gelen istifaları değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Metal yorgunluğu diyerek çaktırmadan

Bu haber 25 Ekim 2017 - 8:44 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

AKP’de peş peşe gelen istifaları değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Metal yorgunluğu diyerek çaktırmadan içinizdeki FETÖ’yü mü temizliyorsunuz?” diye sordu.

Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri’nin de izlediği HDP grup toplantısında konuşan Kemalbay, “AK -Saray rejimi İstanbul, Bursa belediye başkanlarını görevden alıyor. Bakın bizim belediyelerimize kayyum atayanlar kendilerine hizmet etmediklerini düşündükleri yerel yönetimlere kayyum atıyorlar. AKP Genel Başkanı Erdoğan’a sesleniyorum; Siz FETÖ’yü mü içinizden temizliyorsunuz? Çaktırmadan bunu mu yapıyorsunuz? ‘Metal yorgunluğu’ diyerek çaktırmadan içinizdeki FETÖ’yü mü temizliyorsunuz?” dedi.

“Boşuna uğraşmayın” diyen Kemalbay, “Bir kez daha söylüyoruz: AKP içinden FETÖ’yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir. Yapamazsınız” ifadelerini kullandı.

‘AKP din tüccarlığı yapıyor’
Müftülere nikâh kıyma yetkisi veren yasa da Serpil Kemalbay’ın gündemindeydi. AKP’nin suçlarını örtmek için dini kullandığını savunan Kemalbay, “Müftülük yasasının çıkması kadınların hiçbir sorununu çözmediği gibi AKP-Saray iktidarının din tüccarlığıyla puan toplamasıdır. Bazı şeylerin üstünü örtmek için, kutuplaşma yaratarak toplumu oyalamaya çalışmasıdır. Bizler buna itiraz ediyoruz, bölücülük yapmayın, kadın erkek eşitliğine saygı duyun” diye konuştu.

Boşanmalarda da müftülüklere ve imamlara yetki verilmesinin planlandığını hatırlatan Kemalbay, “Biz bu nedenle AKP-Saray iktidarının müftülük yasasını da arabuluculuk yasasını da geri çekmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kadınlar yılmayacak, susmayacak, kadınlar değiştirecek. Bu yasaları mutlaka geri çektireceğiz” dedi.

Öcalan açıklaması
Sosyal medyada çıkan ‘Abdullah Öcalan öldü’ haberleri hakkında da konuşan Kemalbay, “Sayın Öcalan’ın sağlık durumunun nasıl olduğuna dair, sağlık ve güvenlik halinin tespit edilmesi için avukatları ailesi ve vekillerin ziyaretinin gerçekleşmesi gerektiğini söylüyoruz. Tecridin insanlık suçu olduğunu ve bu yapılanın sadece tecrit değil savaş ve çatışma dayatması olduğunu söylüyoruz. Hükümeti sorumluluğa davet ediyoruz” diye konuştu.

Geçen hafta HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan da yaklaşık bir yıldır Abdullah Öcalan ile görüşemediklerini söylemişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play