SON DAKİKA

‘Boşanma fetvası’ TBMM gündeminde

BirGün / AnkaraDiyanet İşleri Başkanlığı’nın, boşanmaya ilişkin sorular bir soruya verdiği, “Boşama, kişinin eşine söylediği,

Bu haber 29 Kasım 2017 - 18:04 'de eklendi.

BirGün / Ankara

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, boşanmaya ilişkin sorular bir soruya verdiği, “Boşama, kişinin eşine söylediği, ‘Boşsun’ gibi boşama iradesini ortaya koyan ifadelerle ya da mahkemenin kararıyla gerçekleşir” yanıtı Meclis gündemine taşındı. HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Başbakan Binali Yıldırım’a, “Verdiği cevaplarla toplumda kutuplaşmaya neden olan ‘Fetva Usulü’ bölümü kapatılacak mı?” diye sordu.

BirGün’ün kamuoyunun gündemine getirdiği Diyanet’in skandal yanıtını hatırlatan Doğan’ın Başbakan Yıldırım’a sorduğu sorular şöyle:

>>Verdiği fetvalarla gündemden düşmeyen ve toplumda kutuplaşmaya neden olan Diyanet İşleri Başkanlığı fetva hattının kapatılmasıyla ilgili bir çalışmanız var mıdır?

>>Bugüne kadar Din İşleri Yüksek Kurulu internet sitesinde yer alan ‘Fetva Usulü’ bölümüne yönelik ilgili birimlere kaç şikayet başvurusu olmuştur? Bu başvurulardan kaçı hakkında bir işlem başlatılmıştır?

>>Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi sonrasında, boşanma konusunda da müftülere ve imamlara yetki vermeyi düşünüyor musunuz? Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili birimlere bu yönde bir talebi olmuş mudur?

>> Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait internet sitesindeki sorulan soruya medeni yasaya göre değil şeriat kanunlarına göre uygulanmasına yönelik cevap veren bu kişi veya kişiler hakkında idari bir işlem başlatılacak mıdır?

CHP'den, Yıldırım'a 'boşanma' konusunda soru önergesi verildi CHP’den, Yıldırım’a ‘boşanma’ konusunda soru önergesi verildi

>>Kuruluş amacı din konusunda toplumu aydınlatmak olan Diyanet İşleri Başkanlığının amaçları doğrultusunda görev yaptığına inanıyor musunuz?

>>3 Mart 1924 yılında kurulan Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş amacı ve görevlerinde olmayan bu fetva hattı nasıl ve neye göre hasıl olmuştur? Bu birimde kaç kişi çalışmaktadır? Bu birimde çalışanlar hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!