SON DAKİKA

Boeing sesten beş kat hızlı hipersonik yolcu jeti konseptini ortaya çıkardı

Bu haber 29 Haziran 2018 - 16:49 'de eklendi.
ABD’li havacılık ve uzay devi Boeing, sesten beş kat hızlı uçmak için tasarlanmış hipersonik bir yolcu jeti konsepti tanıttı. Hipersonik uçak 11 saatlik Los Angeles – Tokyo uçuşunu üç saate düşürecek
Boeing, Atlanta’da Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’ndeki (AIAA) bir havacılık konferansında, hipersonik bir yolcu jeti konsepti tanıttı. Hipersonik, 5 mach ve üzeri hızlarda uçmak için tasarlanmış uçaklar için kullanılıyor. Bunun da saatte 6.276 km hıza denk geldiğini belirtelim.
Hipersonik uçak, Los Angeles ve Tokyo arasındaki seyahat süresini 11’den yaklaşık üç saate indirecek. Yolcular New York’tan Londra’ya ise yedi saat yerine iki saat içinde uçabilecekler.

Boeing’in hipersonik jeti çok yakın değil

Boeing, 32 yolcu kapasiteli hipersonik uçağın önümüzdeki 20 ila 30 yıl içinde tamamen gerçeğe dönüşeceğini tahmin ediyor. Hipersonik hıza ve yeni tahrik teknolojilerine dayanabilen güçlü bir motorile birlikte hafif malzemeler geliştirmek için muazzam bir çaba sarf edilmesi gerekli.
Oluşturulan prototipin ilk taslağı, kuyruk bölümünde yüzgeçleri ve keskin bir burnu olan ince, üçgen bir uçak gösteriyor. Boeing, hipersonik uçağın hem sivil hem askeri uygulamalarda kullanılabileceğini söyledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!