SON DAKİKA

‘Bodrum’a gidenler tatili yarıda kesmesin’

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Muğla’nın Bodrum ilçesinde meydana gelen depremle…

Bu haber 08 Ağustos 2017 - 14:21 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Muğla’nın Bodrum ilçesinde meydana gelen depremle ilgili, bölgede 5 büyüklüğündeki sarsıntıların devam edebileceğini ancak insanların tatilini yarıda bırakmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığını bildirdi.

Sözbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada 21 Temmuz’daki 6,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 3 binin üzerinde sarsıntı yaşandığını belirtti.

Bu depremlerin önemli bir kısmının artçı olduğunu ifade eden Sözbilir, “Fakat bazen ana şokla bağlantısı olmayan depremler de oldu. 5 büyüklüğündeki deprem de böyleydi. Aslında kendi içinde ana şok şeklinde gerçekleşen depremler bunlar. Son büyük depremler 6,5’lik depremin artçıları değil.” dedi.

Depremlerde değişik büyüklükteki faylarda kırılmalar meydana geldiğini anlatan Sözbilir, bölgede çok sayıda fay olduğu için bu ölçekteki depremlerin devam etmesini beklediklerini vurguladı.

Sözbilir, “Bölgede daha büyük bir deprem meydana gelebilir mi?” sorusu üzerine, şunları söyledi:

“Enerji boşalıyor ama ‘Daha büyük deprem olur mu olmaz mı?’ cevabını kimse veremez. Ancak Bodrum’un etrafındaki fayların büyüklüğü ve uzunluğu fazla değil. Büyük olan fay kırıldı, 5 büyüklüğündeki depremler devam edebilir. Ancak insanların tatili yarıda bırakmasını gerektirecek bir durum yok, normal hayatlarına devam etsinler. Bodrum merkezdeki yapılar belli kalitede ve az katlı. Bodrum büyük bir sağlam ana kaya üzerinde. İnsanlar sadece sarsıntı hissedeceklerdir.”

Atatürk'ün Katilleri

Sözbilir, Bodrum merkezi dışında bulunan ve yığma olarak yapılan köy evlerinin bazılarında büyük deprem sonrasında hasarlar meydana geldiğini ve bu evlerin resmi makamlara bildirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bodrum’da 21 Temmuz’daki 6,5 büyüklüğündeki depremin ardından bugün de 4,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!