SON DAKİKA

Bilim İnsanları, Antarktika’da Saklı, Nadir Bir Lav Gölü Keşfetti

Volkanları düşündüğümüzde, önüne geçen her şeyi tüketmeye hazır, erimiş lav havuzlarının köpüren görüntüleri aklımıza geliyor. Gerçek biraz farklı. Bu korkunç lav gölleri var, ancak hayal edebileceğinizden çok daha nadir.

Bu haber 12 Ocak 2022 - 1:00 'de eklendi.
Abone ol

Dünyadaki tahmini 1.500 potansiyel aktif volkan arasında yalnızca bir avuç kalıcı lav gölü bulunmaktadır – ve bu ateşli topluluk, yeni bir üyeyi memnuniyetle karşıladı. İngiltere’den bilim insanları, dünyadaki bilinen 8. kalıcı lav gölü-nü belirlediler.

Güney Antarktika ’daki uzak Sandwich Adaları ’ndan Saunders Adası ‘nın tepesinde yer alan Güney Atlantik ‘in en güneyindeki Michael Dağ ’ının içinde kaynıyor.

Michael Dağı ‘ndaki volkanik aktivite neredeyse 200 yıldır belgelenmiştir. Ancak adanın aşırı uzaklığı – ve zorlu fiziksel ortamı – saha araştırmalarını zor (imkansız değilse) bir görev haline getirmektedir.

İngiliz Antarktika Etütü ’nden (BAS) Peter Fretwell BBC ‘ye verdiği demeçte, “Ada birçok kez ziyaret edildi ancak hiç kimse dağa tırmanmadı,” dedi. “Görüntülere bakarsanız nedenini görebilirsiniz: zirve, muhtemelen volkanın sürekli buhar tahliyesinden kaynaklanan buzlanmış şeker kıvamına sahip ve aşırı yumuşak devasa bir mantar.”

Lav gölü İçin Yüksek Çözünürlüklü Uydu Görüntüleri İncelendi

“Bunun üzerinden yürüyemezsin” dedi. Bunu kazmak zorunda kalacaksınız, ancak böyle aktif bir volkanda bunun için zaman ayırmak tehlikeli olabilir. Engellere rağmen, uzun zamandır Michael Dağı ‘nın buharlı tepesinin altında neler olup bittiğini öğrenmek için güçlü bir arzu var.

Volkandaki termal anomaliler 1990 ‘lı yıllarda uydu tarafından tespit edildi. Ancak okumalar kraterden yayılan magma taşması göstergesi değildi ve potansiyel olarak bir lav gölünün varlığına işaret ediyordu.

Geçici “lav havuzları” nın (sadece patlama dönemlerinde şişen) aksine, lav gölleri bazı durumlarda 100 yıla kadar süren tek bir patlayıcı bölümün ötesine dayanabilen kalıcı bir özelliktir.

KAYNAK:BEYİNSİZLER .NET

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR