SON DAKİKA

Belediyelerde kalmayacak

Erdoğan, belediyelere operasyonunu sürdürüyor. Sürecin bundan sonraki aşamasının milletvekili ve bürokratlara doğru uzanacağı

Bu haber 25 Ekim 2017 - 8:44 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan parti örgütlerinden başladığı tasfiye hareketine belediyeleri de dahil ederek devam ediyor. Ankara’da herkes bu “değişim” furyasının arkasında yatan gerçeğin peşinde. Yanıtlar muhtelif. 15 Temmuz sonrası derinleştirdiği ittifaklarla (Bahçeli, Perinçek, Ordu vb.) girilen pazarlıkların sonucu diyen de var, seçim öncesi yıpranmış isimlerden kurtulma çabası olarak gören de. AKP’liler ise nedenden çok sonuçları ile ilgileniyor. Tüm beklentileri tek umut olarak gördükleri Erdoğan’ın başarılı olması. Bunun için de sürecin hızlı ve sınırlı olmasını talep ediyorlar.

Başkanlar neden gitti?
Bu soru karşısında Erdoğan’ın verdiği (yorgunluk, yıpranmışlık) yanıta Ankara’da ikna olmuş bir kişi bile (AKP’liler de dahil) yok. Kulislerde komplo teorilerini zorlayacak değerlendirmelere rastlıyorsunuz. Ankara’da konuşulan tespitler şöyle:

Bir: Erdoğan, Mart 2019 seçimlerinden önce “temiz sayfa açmak” istiyor. Uzun süredir hem AKP tabanında hem de kamuoyunda tartışmalı olan isimlerden kurtularak yerel seçim çalışmalarına başlıyor. Erken hareket ediyor ki seçim tarihini öne çekmek için manevra kabiliyetine sahip olsun.

İki: Erdoğan 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan 15 Temmuz’la derinleşen ittifaklara sahip. Bahçeli, Perinçek ve Ordu gibi sıralayabileceğimiz kesimlerin bazı isimler konusundaki hassasiyetinin Erdoğan’a iletilmesi ve Erdoğan’ın da bu konuda kayıtsız kalamamış olması operasyonun gerekçelerinden.

Üç: Erdoğan, seçim politikasının önemli argümanlarından biri “bizim içimizde de yanlış yapanlar oldu, temizledik” olacak. FETÖ’den yolsuzluklara kadar bu işlenecek. Yeni bir başlangıç vaat edecek. Bunun için de bazı isimlerden şimdiden kurtulması gerekiyordu.

Risk mi, başarının anahtarı mı?
Erdoğan’ın hamlelerini “büyük bir siyasi risk” olarak değerlendirenlerin sayısı az değil. AKP’liler çok fazla nedenlerine dair kafa yormuyor. AKP kadrolarında yaşananlara dair endişe kuşkusuz var. Ama kendi siyasal ikballerinin Erdoğan’ın başarısına bağlı olduğuna inanmış figürlerin çoğunlukta olduğu bir parti yönetiminin başka türlü bir tavır içinde olması da beklenemezdi. Bu yüzden AKP’liler liderlerinden sürece dair iki şey bekliyor; hızlı olsun, sınırlı olsun.

Hız konusunda Erdoğan’ın parti kadroları ile aynı düşündüğünü söylemek mümkün. Ama kapsam sanırız beklenenden daha geniş olacak. Bu sürecin nedeni ne olursa olsun inandırıcı olması için kapsam dar tutulamaz. Milletvekili, belediye başkanlığı ve bürokratlara doğru uzanacak hamlelerin Kasım ayı ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın başarı şansı ne?
Erdoğan’ın attığı adımların sonuçlarını kamuoyu araştırmaları ile takip ettiğini biliyoruz. İlk sonuçlar geçen hafta masasına ulaştı. Kamuoyu araştırmalarına dair kulislere gelen ilk bilgiler işlerin çok da Erdoğan’ın beklediği gibi gitmediği doğrultusunda. “Değişime” AKP tabanın bile ikna edilemediği anlaşılıyor. Erdoğan yürüyeceği hattı bu hafta gelecek sonuçlara göre ya revize edecek ya da derinleştirecek. ABD ilişkilerinden, Ortadoğu politikasına oradan ekonomik göstergelere kadar soruların olduğu kamuoyu araştırmalarında belediye başkanlarına dair istifa süreci de yerini aldı. Önümüzdeki günlerde atılacak adımlara bakarak kamuoyu tepkisini de ölçmüş olacağız.

‘Her şeyi kaybedebilir’
Bununla birlikte Erdoğan’ın tercih şansı olmadığını düşünenler de var. Parti üyeliği devam eden eski bir AKP milletvekili “Erdoğan, manevra şansı azalmış neredeyse tek alternatifi olan bir siyasetçi oldu. Bunca radikal hamleye rağmen kendi tabanında bile hareketlenme yaratamadı. Tek çaresi var dozajı artırmak. Bu ise AKP için sanıldığından daha dramatik sonuçlara yol açabilir. Her şeye sahip olduk derken çok şey kaybedilebilir” değerlendirmesi yaptı.
Ankara hafta boyunca hareketli ve sıcak kalacak. Ve belki de 2019’a kadar iz bırakacak gelişmeler yaşanacak.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play