SON DAKİKA

BELÇİKA VE HOLLANDA’DA GÖSTERİCİLER PARLAMENTO BİNASINI KUŞATTI

Fransa’da yaklaşık dört hafta önce başlayan ve akaryakıt fiyatlarına olan zammı protesto eden “sarı yelekliler” eylemi, ülke genelinde etkisini sürdürmeye devam ederken, protestolar Belçika ve Hollanda’da da yeniden baş gösterdi.

Bu haber 08 Aralık 2018 - 21:19 'de eklendi.
Abone ol

Fransa’da yaklaşık dört hafta önce başlayan ve akaryakıt fiyatlarına olan zammı protesto eden “sarı yelekliler”eylemi, ülke genelinde etkisini sürdürmeye devam ederken, protestolar Belçika ve Hollanda’da da yeniden baş gösterdi.

EYLEMLER HOLLANDA VE BELÇİKA’DA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Fransa’da devam eden “sarı yelekliler” protestoları, Belçika ve Hollanda’da da etkisini sürdürüyor.

Belçika parlamento binası yakınlarında yaklaşık 400 eylemcinin katıldığı eylemde, 100 protestocu tehlikeli objeler taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınırken, polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Hollanda’nın Hague kentinde ise eylemciler, Hollanda parlamentosunun önünde toplandı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde polis müdahalesi bulunmazken, Amsterdam’daki protestolarda ise iki kişi gözaltına alındı.

BRÜKSEL’DE AVRUPA PARLAMENTOSU BİNASINA GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Belçika’nın başkenti Brüksel’de “sarı yelekliler”, Avrupa Parlamentosu binasına girmeye çalıştı. Polis, protestocuları dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı. Polisin sert müdahalede bulunduğu göstericilerin eylemleri birçok noktada sürüyor.

POLİSLERDEN GAZLI MÜDAHALE

Paris’te sarı yeleklilerin eylemleri ise ağırlıklı olarak Zafer Takı çevresi ve Şanzelize Caddesi’nde sürüyor. Polis, birçok noktada göstericileri biber gazı ile uzaklaştırmaya çalışıyor. Polisin attığı gaz kapsüllerini alan eylemciler ise bunları polise atıyor. Polis ve eylemciler arasındaki “gaz kapsülü” uzaklaştırma anları ise ilginç görüntüler oluşturuyor. Şu ana kadar olaylarda 500’e yakın göstericinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Fransa genelinde yaklaşık üç hafta önce başlayan ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların protesto edildiği eylemler sürüyor. Eylemler kapsamında şu ana kadar 1,500’den fazla kişinin gözaltına alındığı; en az üç kişinin hayatını kaybettiği ve 222’si polis olmak üzere 1,000’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Fransa Başbakanı Edouard Phillippe, 4 Aralık’ta yaptığı açıklamada akaryakıta ilişkin 1 Ocak’ta uygulamaya girmesi planlanan vergilerin altı ay boyunca geçici olarak ertelendiğini açıklamış; fakat söz konusu ertelemenin olumsuz tepki almasıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zammın tamamen iptal edildiğini duyurmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!