SON DAKİKA

Bakan Kurtulmuş Sudan’a gidiyor

Afrika’nın en büyük ülkesi Sudan ile Türkiye arasında, ‘Turizm Alanında İş Birliği Uygulama Programı’ için protokol imzalanacak

Bu haber 20 Kasım 2017 - 12:38 'de eklendi.

Afrika’nın en büyük ülkesi Sudan ile Türkiye arasında, ‘Turizm Alanında İş Birliği Uygulama Programı’ için protokol imzalanacak. İslam İşbirliği Teşkilatı Kültür Bakanları 10. Konferansı için Sudan Cumhuriyeti’ne gidecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, başkent Hartum’da, teşkilatın ‘Kültürel Strateji Taslağı’ görüşmelerine katılacak. Bakan Kurtulmuş, “Dünyada oluşturulmaya çalışılan İslam ve Türkiye düşmanlığını muhatap ülkelerle yapacağımız iş birliğiyle bertaraf edeceğiz. İslam medeniyetinin kültürel miraslarını hep beraber koruyacağız, tanıtacağız ve özümüze sahip çıkarak ayrıştırılmaya çalışılan coğrafyalarımızı kadim medeniyetlerimizden aldığımız güçle bir arada tutacağız” dedi.

İslam dünyası kültür bakanlarıyla Sudan’da bir araya gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İslamofobi ile mücadele sürecinde kültürel diplomasi ve iş birliğinin önemine vurgu yapacak. Kültürel mirasın korunması ve kayıt altına alınması sürecinde Türkiye’nin güçlü birikim ve deneyimini anlatacak olan Bakan Kurtulmuş, Sudan’da ‘Turizm Alanında İş Birliği Uygulama Programı’ için bir de protokole imza atacak.

İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) Kültür Bakanları 10. Konferansı’na katılacak olan Numan Kurtulmuş, mevkidaşlarıyla da ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Yunus Emre Enstitüsü ile TİKA tarafından kurulan kütüphanenin açılışlarını yapacak olan Bakan Kurtulmuş, Sudan’da sektör temsilcileri ve Türk vatandaşlarıyla bir araya gelecek.

KONFERANSIN TEMASI ‘KÜLTÜR VE ŞEHİR’

Dünyanın, Birleşmiş Milletler’den (BM) sonra, üye sayısı bakımından ikinci en büyük uluslararası örgütü olan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İTT) bir kuruluşu olan ISESCO’da ‘İslam Dünyası İçin Kültürel Strateji Taslağı’ üzerinde çalışmaların sürdüreceği buluşma ‘Geleceğin İslam Dünyası Şehirlerinin Sürdürülebilir Kültürel Kalkınmasına Doğru’ başlığı altında toplanacak.

Sudan Cumhuriyeti Sinnar eyaletinin 2017 İslam Kültür Başkenti kutlamaları çerçevesinde, 21-23 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek konferansta ‘İslam Dünyasında Kültürel Kalkınma Danışma Konseyi’ üye seçimi ile ‘Miras Komitesi’ seçimleri de yapılacak. DHA

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!