Ateşkesin Ardından İsrail’den Mescid-i Aksa’da Cemaate Müdahale

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da cuma namazı sonrası cemaate karşı plastik mermi ve ses bombasıyla müdahale etti.

Ateşkesin Ardından İsrail’den Mescid-i Aksa’da Cemaate Müdahale
Yayınlama: 21.05.2021
0
A+
A-

Binlerce Filistinli cuma namazının ardından Mescid-i Aksa’da İsrail’in geri adım atarak, Hamas ile ateşkese varmasını kutladı.

Kubbetu’s Sahra ile Kıble Mescidi arasındaki revakların altında Filistin bayrakları açan kalabalık sık sık tekbir getirdi.

Filistinliler, daha sonra Kubbetu’s Sahra yakınında bulunan İsrail polisinin konuşlandığı noktaya geldi.

Gerginliğin artması üzerine İsrail polisi, ses bombası ve plastik mermiyle Filistinlilere saldırarak grubu dağıtmaya çalıştı.

Öte yandan, İsrail polisinden yapılan açıklamada, cuma namazı sonrası düzenlenen gösteride çok sayıda kişinin taş ve molotofkokteyli attığı ifade edildi.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki müdahalesinde 20 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, 2 Filistinlinin hastanelere nakledildiği kaydedildi.

02.00’de ateşkes başlamıştı

İsrail Güvenlik Kabinesi, dün Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların sonlandırılması gündemiyle toplanmış ve ateşkes kararı çıkmıştı. 02:00’de ateşkesin başlamasına saatler kala İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bölgelere hava saldırıları düzenlemişti. 

 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı