SON DAKİKA

ANTALYA İÇİN KORKUTAN UYARI: ŞİDDETLİ RÜZGAR GELİYOR

Kimyager ve deniz bilimci Prof. Dr Ahmet Cemal Saydam, 5 Şubat’ta meydana gelebilecek şiddetli hava olayları nedeniyle Antalya’yı da kapsayan birkaç merkez için uyarılarda bulundu. Prof. Saydam Antalya için, “Özellikle 5 Şubat gününe yine dikkat çekmek isterim. Akdeniz sahil bölgesindeki tüm limanlar, turizm tesisleri, tekneleri botları vs. sahilleri şimdiden boşaltmak zorundalar. Tanrım yardımcımız olsun” dedi.

Bu haber 04 Şubat 2020 - 18:11 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

(myazete.com)’un özel haberine göre; Kimyager ve deniz bilimci Prof. Dr Ahmet Cemal Saydam, 5 Şubat’ta meydana gelebilecek şiddetli hava olayları nedeniyle uyarılarda bulundu.

Afrika’dan şiddetli rüzgar geliyor

Prof. Ahmet Cemal Saydam, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 5 Şubat için uyarılarda bulunarak, “İsrail Oşinografi Bölümü dalga beklenti haritası Batı Akdeniz ve Güney Ege için hiç de iyi olmayan tahminler veriyor. Olma olasılığı % 95 olan bu beklentinin nedeni Mısır Libya’dan bize kadar kesintisiz esecek olan rüzgar”  dedi.

4-5 metre yükseklikte dalgalar

Hemen ardından uyarısının nedenini açıklayan tanınmış deniz bilimci, Lodosa açık her türlü marinada bırakın denizdekileri karadakiler için bile tedbir alınması şart; Özellikle 5 Şubat gününe yine dikkat çekmek isterim. Akdeniz sahil bölgesindeki tüm limanlar, turizm tesisleri, tekneleri botları vs vs sahilleri şimdiden boşaltmak zorundalar. Rüzgar su seviyesini yükseltecek, dalga 4-5 metreye ulaşacak, aşırı yağışlar da dereleri nehirleri dolduracak ama bu yük denize boşalmakta zorlanacak” diye yazdı.

Canını, malını sevenleri uyarayım

Prof. Saydam uyarılarına şöyle devam etti: “Ege Denizi için komşu üniversite sitesi seç beğen şeklinde rüzgarlar vermekte. 5 akşamı için güney Ege ve Batı Akdeniz’deki beklentileri ifade edebilmek için ölçeğe 27 metre saniye rüzgar ilave edilmiş. 25 desek 90 km. rüzgar demek oluyor. Bu beklentiler ile yetkililer uyarı yapmasa bile ben canını malını serasını tarlasını bahçesini kendini sevenleri uyarayım. Çok ciddi bir hava olayı yolda, benden demesi. Tanrı yardımcımız olsun.”

TIR’ları geçirmeyin, uçaklara dikkat

Prof. Saydam, 6 Şubat tarihinde ise İstanbul Havalimanı için ciddi uyarılarda bulundu. İşte Cemal Hoca’nın o uyarısı; “6 Şubat sabahı için İstanbul Havalimanı rüzgar durumu. Bakalım kaç uçak inebilecek. Bu da uçuş programını alt üst edecektir. Yavuz Sultan Selim köprüsünden de TIR geçirmemeleri lazım. Bu yan rüzgar TIR dorsesini devirir. Hele bir de boş ise. Yerdeki boş uçakları nasıl sabitlerler onu da bilemem, onca Boeing 737 Max yerde duruyor.100 km rüzgar esince kanat doğal olarak havalanacağını sanacak.”

Kumluca ve Demre’de fırtına

Prof. Saydam, Batı Antalya için de uyarılarda bulunarak şöyle dedi: Lodos..fırtına,,yağmur..5 ve 6 sı.. rüzgar 50-60 km hızlara çıkabilir..5 ve 6 sı esince seraları epeyce sarsar.”  Prof. Saydam, Antalya’nın Demre ilçesi için de fırtına uyarısında bulundu.

Kaynak: myazete.com özel

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!