SON DAKİKA

Anıtkabir’de Rabia, Beştepe’de mevlit!

30 Ağustos törenlerinde Anıtkabir’de Rabia işaretleri ve ‘Reis’ sloganları dikkat çekerken, Saray’daki anmada ise ilk kez

Bu haber 31 Ağustos 2017 - 9:26 'de eklendi. 104

AKP iktidarının gerici uygulamaları 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıldönümü için düzenlenen törenlere de damga vurdu. Anıtkabir’deki törenlere katılan AKP’li yurttaşlar Rabia işaretleri ve “Dik dur eğilme, bu millet seninle”, “Başkomutanım, reis” sloganlarıyla ‘anma’ yaparken; Saray içinde yer alan Millet Camisi’nde de mevlit okundu ve hatim indirildi.

Öte yandan siyasetin tansiyonunu yükselten tartışmaların da damga vurduğu törenlerde Erdoğan, tören için Anıtkabir’de bir araya geldiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaşmazken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı samimi sohbet dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’na mesafeli, Bahçeli ile samimi
Ankara’daki 30 Ağustos törenleri Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Tören dolayısıyla Anıtkabir çevresinde yoğun güvenlik önlemi alınırken, garnizonda görevli askerler, elektronik cihazlarla kimlik kontrolünün ardından Anıtkabir’e alındı. Törende, ‘dronesavar’ olarak bilinen silahı taşıyan Cumhurbaşkanlığı korumaları da dikkat çekti.

Erdoğan başkanlığında, aralarında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanlarının da bulunduğu heyet, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun tokalaşmamaları dikkat çekti. Öte yandan Erdoğan, Bahçeli ve yanında kendisine eşlik eden parti yöneticileriyle tokalaşıp bir süre samimi bir biçimde sohbet etti.

15 Temmuz vurgusu
Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, 15 Temmuz vurgusu yaptı; “30 Ağustos’ta kazandığımız zaferden aldığımız güçle Cumhuriyetimizi kurarken hedefimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak olarak belirlemiştik. Türkiye çizdiğiniz hedefler doğrultusunda yoluna devam etmektedir. 15 Temmuz gecesi sergilenen destansı direniş, ülkemizin ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tüm saldırıları bertaraf etme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Sizin, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin bizlere emaneti olan bu vatana canımız pahasına sahip çıkmayı sürdüreceğiz.”

‘Dik dur eğilme Reis’
Erdoğan Anıtkabir’den çıkarken güvenlik barikatının arkasında bekleyen bazı AKP’liler Rabia işareti yapıp Erdoğan’a “Dik durma eğilme bu millet seninle, Başkomutanım, reis” sloganlarıyla seslendi; alkış tuttu ve ıslık çaldı. Erdoğan yurttaşlara el sallayarak karşılık verdi.

Tekbirden sonra bu kez mevlit ve hatim
Erdoğan, Anıtkabir’deki törenin ardından, Beştepe’ye geçti ve burada yabancı ülke temsilcilerinin de yer aldığı heyeti ‘başkomutan’ sıfatıyla kabul etti.

Bu yıl etkinlikler kapsamında dikkat çeken ayrıntılardan biri de, Kurtuluş Savaşı’nda yaşamını yitiren ya da yaralanan askerler için mevlit okunması ve hatim indirilmesi oldu. Beştepe’deki Millet Camisi’nde gerçekleştirilen programa asker aileleri de katıldı.

İlk kez çalınmıştı
Asker cenazelerinde bugüne kadar Chopin’e ait cenaze marşı çalınıyordu. Önceki gün de Şırnak’ta PKK ile çatışmada yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Muhammed Meriç’in cenaze töreninde ilk defa cenaze marşı yerine Itri’nin ‘Tekbir’i çalınmıştı.

***

Vali ve AKP’li başkan törene katılmadı

Balıkesir’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında yapılan anmaya Vali Ersin Yazıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Edip Uğur katılmadı. Durumu eleştiren CHP ile bazı meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları alternatif bir törenle Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Vali ve başkana tepki gösteren CHP Balıkesir İl Bakanı Ender Biçki, şu ifadeleri kullandı; “30 Ağustos’un idrakine varamayan bir vali ve bir büyükşehir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta başlattığı milli mücadelenin zaferle taçlandığı gündür. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. Bu önemli günde Balıkesir’in valisi de büyükşehir belediye başkanı da Atatürk’ün huzuruna gelmeye tenezzül etmiyor. Bunun aynısını 19 Mayıs’ta da yaptılar. Bunu Balıkesir halkı da Türk milleti de görüyor. 2019’da bu büyükşehir belediye başkanını göndermek ve değiştirmek boynumuzun borcudur.”

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın