SON DAKİKA

AKP’nin rakiplerin önünü kesme planı: Adaylık maliyeti 15

Uyum yasalarına göre bağımsız bir cumhurbaşkanı adayı için her biri en az 150 TL’ye noterden onaylatılacak 100 bin imza

Bu haber 19 Aralık 2017 - 8:20 'de eklendi.

NURCAN GÖKDEMİR [email protected] @nurcangokdemir

2018 Mart ayına kadar yasalaşması gereken ancak AKP’nin “kendisine en uygun” düzenleme arayışı ile yılan hikâyesine dönen uyum yasalarının bütçe görüşmelerinin hemen ardından TBMM’ye sunulacağı kesinleşti. Başbakan Binali Yıldırım’ın da son şeklinin verildiğini açıkladığı metinde, Erdoğan’ın karşısına kulislerde ismi konuşulan Abdullah Gül ve Meral Akşener gibi bağımsızların ya da parlamento dışı muhalefetten bir ismin rakip olarak çıkmasını zorlaştıracak hükümlerin yer aldığı bildirildi.

Her biri 150 TL
Edinilen bilgiye göre, başkanlık sistemine uyum amacıyla Siyasi Partiler Yasası, Seçimin Temel Hükümleri Yasası, Milletvekili Seçim Yasası, Mahalli İdareler Seçim Yasası, Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ve Halkoylaması Yasası’nda yapılması zorunlu değişiklerin yanı sıra metinde Recep Tayyip Erdoğan’ı seçtirmeye dönük özel düzenlemeler de yer aldı. Siyaset kulislerinde, “Erdoğan’ın başkanlığını önlemek için muhalefetin üzerinde geniş uzlaşma sağlayabileceği bir ismin aday gösterilmesi” şeklinde dillendirilen formülün hayata geçmesini önleyici düzenlemelere yer verileceği konuşuluyor. Anayasa’nın adaylık ve seçim konusundaki 101’inci maddesine göre, cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilecek. Uyum yasalarına eklenmesi beklenen düzenleme ile seçmenler, aday gösterebilmek için imzalarını en az 150 TL ödeme karşılığı notere onaylatacak. Bu durumda bağımsız adaylığın yolu en az 15 milyon TL harcama yapmaktan geçecek.

‘Seçmen tepki gösterir’ kaygısı
AKP’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha sunduktan sonra Meclis’e göndereceği metinde noter onayı bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak bunun seçmenin iradesine ipotek konulması anlamına geleceği ve tepki yaratacağı da parti kulislerinde dillendiriliyor. Bu nedenle maddenin bir kez daha ele alınabileceği, noter onayından vazgeçilmesi durumunda ödeme yapılmayı gerektirmeyecek bir onay yolunun da gündeme gelebileceği bildirildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!