SON DAKİKA

AKP’li İBB Döneminde Florya’daki Yurt Binası TÜGVA’ya Tahsis Edilmiş

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, tartışmaların odağındaki TÜGVA’ya, İBB’nin AKP döneminde yaptığı dikkat çeken bir tahsisi gündeme taşıdı.

Bu haber 14 Ekim 2021 - 16:02 'de eklendi.
Abone ol

BB Meclisi’nin ekim ayı oturumlarının ikinci bileşimi Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplandı. Oturumda TÜGVA ve İBB arasındaki Büyükada İskelesi’nde yaşanan tahliye krizi tartışıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre,  CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, eleştirilere yanıt vererek sosyal medyada TÜGVA ile ilgili içeriden sızdırılan belgelere atıf yaparak “AK Parti ve TÜGVA çok fena köşeye sıkışmış durumda.

”BÜTÜN BELGELER ORTALIĞA SAÇILDI”

Bütün belgeler ortalığa saçılmış . TÜGVA ve AK Parti sıkıştığı için polemik yaratmak, meclisi germek için bir konuşma yaptılar. Meclisi provoke edip kavga çıkarmak istediler ama biz uymadık” dedi.

”EĞİTİM YAPMAK YERİNE AKP’Lİ YÖNETİCİNİN SÜNNET MEVLİDİ YAPILDI”

Balyalı “Vakıf İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip 100 yıllık iskelenin 600 metrekarelik üst katını 2 bin-2 bin 500 liraya kiralamış. Boş tutuyor. Yok öyle yağma. Gençlik çalışması, eğitim çalışması yapmak için kiralık yer aramak yerine İstanbul halkının malına çökmüş. Eğitim çalışmaları yapmak yerine AKP’li yöneticinin sünnet mevlidi yapılmış.

Siz burayı sünnet, düğün, kına için mi kiraladınız? Nerede eğitim? Düğün yapacaksınız her vatandaş gibi düğün salonu kiralayın. AKP milletvekili aday adayı TV 24’e röportaj veriyor iskelenin üst katında. Öğrenci ev bulamadığı için sokakta kalıyor siz 2 bin bin liraya iskelenin üst katını kiralayacaksınız öyle mi? AK Parti’ye hizmet olsun diye mi kiraladı TÜGVA burayı” diye tepki gösterdi.

FLORYA’DAKİ O YURT DA TÜGVA’YA TAHSİS EDİLMİŞ

Balyalı, TÜGVA ile ilgili bir tahsis skandalını da açıkladı. Balyalı’nın verdiği bilgilere göre İBB, AKP döneminde Bakırköy Florya Şenlikköy Mahallesi 1235 ada 1 parsel üzerinde “Prefabrik Kapalı Spor Salonları Yapım İşi” kapsamında, inşaatına Florya Araştırma İlim Kültür Hizmet Derneği tarafından başlanmış cami ve öğrenci yurdunun inşaatını, derneğin talebi üzerine 2015 yılında devralarak 2017 yılında bitirdi.

Atatürk'ün Katilleri

Dernek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatıldığı için yurt binası bu vakfa tahsis edilemedi. Ve yurt binası sessiz sedasız TÜGVA’ya tahsis edildi.

YURT BİNASINI TÜGVA İŞLETİYOR”

Mevcut yurt binası 2017 yılından beri TÜGVA tarafından işletiliyor. Tamamlandığı 2017 yılında bu yurt için yaklaşık 15 milyon TL’lik harcama yapıldı.

Parselin mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait. Daha önce cami yapılmak üzere Diyanet’e tahsis edilmiş, 15 Temmuz’da kapatılan derneğin talebi üzerine ise tahsis kaldırılmış.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!