SON DAKİKA

AKP, sözün ‘gereğini’ bekliyor

YPG’ye silah yardımının kesilmesi açıklaması Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi’ni bile ‘şaşırtırken’, AKP konuyla ilgili net

Bu haber 27 Kasım 2017 - 10:43 'de eklendi.

ABD ve Türkiye arasında anlaşmazlık yaratmaya devam eden YPG’ye silah yardımı konusu gündemdeki yerini koruyor. Silah sevkıyatının kesileceği yönündeki ilk açıklamanın Türkiye’den gelmesi karşısında Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ‘şaşırdığı’ ortaya çıkarken, sert bir tonda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ABD’ye “Bu ülke ve bu coğrafyanın üzerinde oyun oynama anlayışını bırakın. Türkiye’yi kandıramazsınız artık” diye seslendi.

Ankara başka Beyaz Saray başka söylüyor
Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan, 24 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında Twitter’dan “Verimli bir görüşme gerçekleştirdik” yorumunu yapmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, bundan böyle YPG’ye silah verilmeyeceğini söylediğini açıklamıştı. Trump’ın YPG’ye silah verilmesini ‘saçmalık’ olarak nitelediğini de öne süren Çavuşoğlu, ABD Başkanı’nın generallerine ve ulusal güvenlik danışmanına bu saçmalığı sona erdirme talimatı verdiğini belirttiğini de dile getirmişti.

Ancak Beyaz Saray böyle bir açıklama yapmamış, Donald Trump’ın Erdoğan’a ‘sahadaki ortaklara verilen askeri destek konusunda olması beklenen düzenlemelerle ilgili bilgi verdiği’ni söylemekle yetinmişti.

WP: Amaç Türkiye desteği
Görüşmenin arka planını yazan ABD basınından Washington Post’a (WP) göre, silah sevkıyatının kesileceği açıklamasını Türkiye ilk duyurduğunda Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi şaşırdı. Beyaz Saray’ın daha sonra bunu doğruladığını belirten gazete, ABD yönetiminin, YPG’ye silah sevkıyatını bitirerek, Türkiye’nin bu konudaki rahatsızlığını sonlandırmayı hedeflediğini yazdı. Gazeteye göre bu hamleyle IŞİD sonrası dönemde ABD, artan İran ve Rusya etkisine karşı Türkiye’nin desteğini almayı amaçlıyor.

Yıldırım: IŞİD temizlendiğine göre…
Başbakan Binali Yıldırım konuyla ilgili, “ABD söz verdiğine göre değerlendirilecek bir konu yok” dedi. Yıldırım, “Zaten başından beri biz orada DEAŞ terör örgütüyle mücadele için PKK’nın kuzenleri yeğenleri olan PYD ve YPG ile bir olup onlara karşı mücadele etmenin doğru bir seçim olmadığını hep söyledik. Dostumuz ve müttefikimiz ABD her defasında bize bunun bir tercih değil bir mecburiyet olduğunu söylediler. DEAŞ da temizlendiğine göre artık böyle bir mecburiyet de ortadan kalkmış durumda. Beklentimiz bir an önce bu ortaklığı sona erdirmeleri ve gerçek ortaklarına, müttefiklerine geri dönmeleri” diye konuştu.

‘Beklentimiz, sözlerin tutulması’
ABD’nin sözünü tutmasını beklediklerini bir kez daha hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Elbette sayın Trump’ın bu sözünü tutmasını beklemek en doğal hakkımız. Çok şey de istemiyoruz. ‘Bize tehdit oluşturan ve Suriye’nin geleceğini riske atan terör örgütleriyle işbirliği yapmayın’ diyoruz. Elbette bunu uygulamada görmek istiyoruz.”

Soylu: Tarihin tokadını yiyeceksiniz
Türkiye üzerinde oyun oynanmaya çalışıldığını savunan İçişleri Bakanı Soylu ise, ABD’ye şu soruları yöneltti; “4 bin TIR’ı aşan silahı o bölgeye niçin getirdiniz?’ diye soruyoruz. Yanıt yok. DEAŞ gitti. Kimle savaşacaksınız? Orada 6 tane hava üssü kurdunuz. Bu üsleri kim için kurdunuz? Bu kadar hazırlığı niçin yaptınız?”

“Bu bölgeyi kendi çizdiğiniz kalemlerle istediğiniz gibi düzeltme hakkını elde ettiğinizi zannediyorsunuz; ama yanılıyorsunuz” diyen Bakan, şöyle devam etti; “Türkiye’nin üzerine oynayan Batılı güçlere sesleniyorum. Tarihin tokadını yiyeceksiniz. Büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve bu coğrafyadan büyük maliyetlerle ayrılacaksınız. Müttefikimiz Amerika’ya buradan söylüyorum. Niçin bu üsleri kurduğunu müttefiksek bize söyleyeceksin. Bu ülke ve bu coğrafyanın üzerinde oyun oynama anlayışını bırakın. Türkiye’yi kandıramazsınız artık. Ne Türkiye eski Türkiye ne dünya eski dünya.”

‘Devam’ demişti
Obama döneminde IŞİD’le mücadele kapsamında başlayan YPG’ye silah sevkıyatı ABD ile Türkiye arasında kriz yaratmayı sürdürüyor. Türkiye, ‘terör örgütü’ olarak tanımladığı YPG’ye askeri destek verilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Son olarak ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, IŞİD kontrolündeki Rakka’nın geri alınmasından sonra da YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) silah sağlamaya devam edeceklerini açıklamıştı.

***

Trump, iadeyi ‘yeniden’ inceletiyor

AKP’nin önceki gün yapılan MKYK toplantısında, Erdoğan’ın Fethullah Gülen’in iadesine dair son bilgileri aktardığı öğrenildi. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesi nedeniyle toplantıya iki saat geç gelen Erdoğan, Gülen’in iadesini bir kez daha istediğini, Trump’ın da “Konuyu yeniden incelettiğini” söylediğini aktardı. Erdoğan’ın görüşmede, ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın gündeme gelip gelmediğiyle ilgili bilgi paylaşmadığı belirtildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!