SON DAKİKA

AİHM’den hükümete yanıt hakkı

HÜSEYİN ŞİMŞEK Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesinin ardından HDP’nin

Bu haber 15 Kasım 2017 - 10:38 'de eklendi.

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesinin ardından HDP’nin tutuklanan milletvekilleri için AİHM’e yaptığı başvuruda müdahil kuruluşlar görüşlerini bildirdi. HDP, “seçme ve seçilme hakkının ihlali” kararının verilmesini ve tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasını istiyor.

AKP’ye son savunma günü için ilk olarak Ekim ayını, ardından da 24 Kasım’ı işaret eden AİHM, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komiseri Nils Muijnieks ve sivil toplum kuruluşu ARTICLE 19’un dosyaya görüş bildirdiğini açıkladı. Görüşlerin içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmezken, mahkemenin olası kararları açısından önemli tespitlere yer verildiği öğrenildi.

Ek süre tanınmayacak
Tutuklu milletvekillerinin başvurusunun ardından AKP’ye savunma için artık ek süre verilmeyeceğini ifade eden AİHM, davaya müdahil olan uluslararası kuruluşların değerlendirme yazısının ardından yeni bir adım attı. AİHM, müdahil olan uluslararası kuruluşların dosyaya sundukları görüşlere yanıt vermesi için AKP’ye 5 Aralık Salı gününe dek süre tanıdı. 5 Aralık’a kadar taraf kuruluşlardan gelen değerlendirmelere yanıt verilmemesi halinde ek süre tanınmayacak.

15 vekil tutuklanmıştı
Dokunulmazlıkların kaldırılması sonrasında Eş Genel Başkanlar dahil olmak üzere 15 HDP milletvekili hakkında tutuklama kararı verildi. İlerleyen aylarda altı milletvekili tahliye edilirken Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu dokuz milletvekili hâlâ cezaevinde tutuluyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!