SON DAKİKA

Adaylık kapısını kapattı

HDP’de Selahattin Demirtaş’ın adaylıktan çekilmesiyle boşalan ve parti içi krize neden olan eş genel başkanlık koltuğu için adı

Bu haber 12 Ocak 2018 - 9:22 'de eklendi.
Abone ol

HDP’de Selahattin Demirtaş’ın adaylıktan çekilmesiyle boşalan ve parti içi krize neden olan eş genel başkanlık koltuğu için adı geçen Ahmet Türk, sağlık sorunları nedeniyle bu görevi üstlenmeyeceğini söyledi.

Konuyla ilgili yorumunu geciktirmeyen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Eşbaşkanlık için sağlık koşullarım el vermiyor, böyle bir görev düşünmüyorum” dedi. DHA’ya konuşan Türk, Bu görevi genç ve dinamik arkadaşların yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim sağlık sorunlarım var. Partimiz bölge konferansları yapacak. Bu konferanslardan sonra güçlü bir kongre için her zaman destek vermemiz lazımdır. Bu çalışmalara sağlığım el verdiği ölçüde katkı sunmaya hazırım” ifadelerini kullandı.

Kaplan’a: Talihsizlik
Türk, eski HDP’li vekil Hasip Kaplan’ın tartışmalara neden olan açıklamaları için de “Faşizm ile mücadele edilmesi gereken bir durumda birlikte hareket ettiğimiz kesimler için böyle bir açıklamanın yapılması talihsizlik olmuştur. Sol ve sosyalist kesim ve aydınlarla birlikte bu mücadeleyi veriyoruz. Hasip Bey geçmişte kendisi Kürt kesiminden çok, sol ve sosyalist kesimlerle ilişkisi olduğunu söylemiştir” dedi.

‘Ağabey, birleştirici’
Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın, Sırrı Süreyya Önder’i ima ederek eş genel başkanlığa “bir Türk’ün göz dikmemesi gerektiği” yönündeki çıkışı tepkiye neden olmuştu. Karşılıklı açıklamalarla tansiyon yükselirken, partiden yöneltilen ‘ırkçılık’ suçlaması sonrasında Kaplan istifa etmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kaplan’ın istifasının ardından partide tekrar ‘Türkiyelileşme‘ tartışması başlamıştı. Bu doğrultuda ‘birleştirici‘ ve ‘ağabey’ yönüyle bilinen Ahmet Türk’ün adı eş genel başkanlık için öne çıkmıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!